Olimp tom 2

Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Cykl: Ilion/Olimp (tom 2.2) | Seria: Mistrzowie SF i Fantasy
Wydawnictwo: Amber
Olympos

Setebos rośnie w siłę, karmiąc się ludzkim bólem i strachem. za pomocą kalibanów chce opanować ziemię. Morawce muszą powstrzymać katastrofę. Jeśli nie usuną Setebosa, ziemię czeka zagłada...

cavaliero | 2016-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Prawie przez cały drugi tom byłem zaskoczony, tymże mi się podoba, akcja momentami zapierała dech w piersiach. Simmons stworzył powieść przedziwną, wykazał się nietuzinkową pomysłowością. Niestety popełnił wiele uproszczeń i niedomówień w kwestiach naukowych. Wiele hipotez kwantowo-wormholowo-teleportacyjnych jest opisanych na zasadzie dużego przymykania oczu przez czytelnika. Jest to książka przygodowa w klimacie sf-fantasy i jeśli ktoś oczekuje rozrywki pobudzającej do myślenia, to będzie usatysfakcjonowany. Zawiodła mnie końcówka, gdyż:
1. Nie wiem co się stało z setebosem, miał być taki przerażający, (morawce go ubiły?) unicestwiacz rasy ludzkiej, a tu na koniec... nagle nic o nim nie ma ?? Panie Simmons zapomniałeś ?
2. Kaliban dał dyla i tyle, mitologia grecka alias postludzie - nie wiadomo co z tego wynika ( motyw hefajstosa, trochę na siłę) , cisza? była czy nie była?, Noman i Kirke zniknęli i pomogli czy nie pomogli, nie wiadomo?
3. Sielanka na koniec, dzieci jeżdżące na...

Shahrivar | 2015-07-31
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2015

UWAGA - spoilery.

Przekombinowana mieszanka interesujących fajerwerków i niezbyt wyrafinowanych chwytów fabularnych. Efekt? Nic specjalnego.
Eiffelbahn (świetny pomysł na podróżowanie!), Kaliban i grobowiec Hoh Tepa któregoś tam :P z ogromną biblioteką na dachu świata nie wystarczą, aby wynagrodzić resztę elementów.

Simmons chciał dobrze, ale przeholował z szybkością zmian akcji, przysłowiowymi i dosłownymi dei ex machina oraz technicznymi formułami, które nawet teraz wydają się mało prawdopodobne i przesadzone.
Podobne zjawisko wystąpiło w "Endymionie", jednak nie na aż taką skalę i tam całkowite odwrócenie roli poszczególnych wątków kluczowych dla fabuły spotkało się akurat z moim aplauzem.

Tu dziura w branie, tam manipulacje na poziomie kwantowym, tu Zeus, tam znikąd Demogorgon, tu ludzie jako wiązka tachionów (wtf?) i tam ...Mojra czy tam Moneta (Panie Simmons, powtarza się Pan! Moneta była tylko jedna, a jej prawdziwe imię brzmiało inaczej :P), którą trzeba było obudzić...

astaldohil | 2013-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Dan Simmons jednak nie zawodzi. Siłą wieńczącego "Ilion" tomu, w głównej mierze jest to, że niemal każdy wątek kończy się w sposób kompletnie nieprzewidywalny (wiadomo, gdy w grę wchodzą kwanty, wszystko może się zdarzyć). Autor widać świetnie się bawi, robiąc czytelnikowi na przekór, i ja nie mam nic przeciwko temu. Ostatnimi czasy cieszy mnie literatura, która nie biegnie z nurtem pratchettowskiego imperatywu narracyjnego, po prostu.

Jakkolwiek wciąż mógłbym zarzucić Simmonsowi to, że narracja tutaj prowadzona jest w sposób nadzwyczaj chaotyczny i pozbawiony rytmu, oraz to, iż pewne zmierzające ku epickiemu końcu wątki, niejako "rozchodzą się po kościach". Podobnie z odpowiedziami, które dostajemy - nie zawsze są one satysfakcjonujące, mimo tego iż są logiczne i spójne z tym, czego świadkami byliśmy wcześniej.

Podsumowując - ambitne science-fiction, jednakowoż niepozbawione sporego czynnika rozrywkowego, z masą oszałamiających pomysłów, przy nie do końca perfekcyjnej...

Michał | 2016-02-08
Na półkach: Przeczytane, Ebook Kindle 5
Przeczytana: 30 stycznia 2016

Trochę mi zeszło, ale ostatecznie przebrnąłem przez dylogię Ilon/Olimp. Przebrnięcie jest tu adekwatnym określeniem. Po genialnym Ilionie przyszedł Olimp, bezsensownie podzielony na dwa tomy. Pierwszy tom po znakomitym Ilonie był wprost tragedią. Wszystko spadło o 3 "gwiazdki".

Drugi tom Olimpu jest lepszy od pierwszego, lecz tylko odrobinę.
Nastąpiło rozwiązanie i połączenie wszystkich wątków. Lepsze lub gorsze. To i tak jest sukces że całość jest mniej więcej spójna.

Irytujące było używanie technologii kwantowych przez greckich Bogów,w każdej sytuacji. Wytłumaczone zostało ich pochodzenie; chociaż spodziewałem się tego od samego początku. Słowo kwant i wszystkie odmiany nieustannie przewijały się podczas lektury, trochę autor tu przesadził. Były również ciekawe zastosowania; typu kwantowa osobliwość syna Peleusa, to jest dopiero teoria!

Ten happy end na końcu był aż śmieszny. Bardzo to wszystko naciągane, aż mi się przypomniała końcówka Endymiona. Autor ciągle jest...

Wojtek Zarzyka | 2013-05-17

Drugi tom Olimpu zdecydowanie ciekawszy od pierwszego, mimo, że i temu nie mam za wiele do zarzucenia. Nieprzewidywalne zakończenia poszczególnych wątków dodają książce charakteru. Po rozpoczęciu przygody z tą serią takie zakończenie w pełni mnie satysfakcjonuje.

scylla zło | 2016-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

jako całość Ilion/olimp jest bardzo dobrze, jak zwykle u tego autora. Na pewno kiedys do tej pozycji wróce

Asztat | 2014-03-05
Przeczytana: 2012 rok