Przewrót

Wydawnictwo: Nortom
historyczna

Autor zanalizował przyczyny kryzysu gospodarczego, zapoczątkowanego na giełdzie nowojorskiej w 1929 roku, który wówczas wstrząsnął całą gospodarką światową.

maszynistaGrot | 2015-11-07

Niestety upatrywanie odnowienia Świata w hitleryzmie nie może być w żaden racjonalny sposób usprawiedliwiane.

Owszem, antysemityzm przed wojną nie był czymś niezwykłym, inne były czasy, Dmowski nie dożył wybuchu drugiej wojny światowej, nie wiedział do jakich okrucieństw posuną się Niemcy ale jest pewne non possumus, pewna granica, której nie można przestąpić.

Książka była napisana w latach trzydziestych, a więc już wiadomy był kierunek polityki Hitlera, jego antypolskie roszczenia, nie tylko kwestia żydowska...

W tej akurat kwestii znany z realizmu politycznego, polski mąż stanu popełnił fatalny błąd myślowy. Niestety pod koniec życia poglądy Dmowskiego się radykalizowały. Szkoda, że po odzyskaniu niepodległości Dmowski nie zakończył szeroko pojętej działalności publicznej, bo z takim światopoglądem, zafascynowaniem faszyzmem zrobił sobie wiele złego. Niewątpliwie pozostaje on jednym z najważniejszym, o ile nie najważniejszym polskim politykiem, który w sferze działalności...

książek: 2067
AnnaSikorska | 2015-11-26