97-883-7629-066-9
komiksy

Postać Jerzego Dąmbrowskiego, legendarnego kresowego zagończyka, stała się symbolem bezkompromisowej, prowadzonej do końca walki z sowieckim agresorem. Bohater wojny lat 1919-1920, w 1939 r. już pięćdziesięcioletni i dość schorowany (astma, otwierające się rany wojenne), nie zawahał się w obliczu wojny przyjąć nominacji na dowódcę 110 rezerwowego Pułku Ułanów. Tocząc nierówny bój ze znacznie...

Tocząc nierówny bój ze znacznie silniejszym przeciwnikiem, wykazał się niezwykłą wprost wolą walki. Nawet wtedy, gdy bierną postawę wobec sowieckiego agresora zalecało naczelne dowództwo Wojska Polskiego, a poczucie bezsilności i brak nadziei na zwycięstwo sprawiły, że większość oddziałów rezygnowała ze zbrojnego oporu, "Łupaszka", pozwoliwszy odejść tym, którzy chcieli zaprzestać walki, nie złożył broni. Podobnie jak dwaj inni żołnierze jego pułku, legendarny mjr Henryk Dobrzański "Hubal" i adiutant pułkowy rtm. Witold Biliński, gotów był, tak długo jak się da, kontynuować walkę. Tę decyzję przypłacił męczeńską śmiercią z rąk Sowietów.

źródło opisu: IPN, Warszawa 2009

Marta | 2013-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Od lat nie czytuję komiksów i dlatego mam pewne problemy z oceną opisową. Nie wiem za bardzo do jakiego czytelnika skierowana jest ta pozycja, ale zakładam, że do młodszej młodzieży i że młodzieży tej może się spodobać taka forma, ale ja jestem raczej nie zadowolona. Część komiksowa jest w porządku. Za dzieciaka miałam całą serię komiksowego pocztu królów polskich, którą uwielbiałam i takie komiksowe odkrywanie białych plam na mapie historii Polski strasznie mi się podoba. Potem zaczyna się robić gorzej. Na kilkunastu lub nieco więcej stronach dosyć szczegółowe opisane są wyrywkowe fragmenty agresji sowieckiej z 1939 r., potem są szczegółowe rysunki użytej i wspomnianej wcześniej broni, potem jeszcze kalendarium, a ja się tylko zastanawiam po co pchać tyle tego w jedną niezbyt grubą książeczkę? Moim zdaniem lepiej byłoby ograniczyć się do komiksu, a opracowania historyczne zostawić innym.

ryszpak | 2015-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Komiks bardzo dobry. Rys historyczny zbędny - moim zdaniem, tym bardziej, że potraktowany bardzo skrótowo. Kto chce, może przecież doczytać w innych źródłach.

Damian | 2016-11-21
Bleidd | 2015-12-13