Biuletyn IPN nr 8-9/2009

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
historia

Najnowszy numer „Biuletynu IPN” w całości poświęcony został wojnie 1939 r. i Powstaniu Warszawskiemu. W rozmowie, a także w licznych artykułach ukazano niemiecką i sowiecką agresję na II Rzeczpospolitą. Przedstawiono także życie codzienne Polaków pod okupacją. Teksty o Powstaniu Warszawskim i lotniczym wsparciu dla walczącej Warszawy poprzedza obszerny artykuł o Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Czytelnicy znajdą w numerze relacje uczestników wojny i Powstania Warszawskiego i sylwetki polskich bohaterów. Wśród sylwetek umieściliśmy także tekst demitologizujący sowieckiego „bohatera”, który miał ocalić Kraków...

Do „Biuletynu IPN” dołączyliśmy bezpłatny dodatek – płytę DVD z filmami: „PAST-a 1944” i „W lasach Piaśnicy”.

Zachęcamy do lektury (stron 200, cena 8 zł).

Spis treści:

ROZMOWY BIULETYNU

Napadnięci i zdradzeni. Z Grzegorzem Bębnikiem, Pawłem Kosińskim i Witoldem Wasilewskim rozmawia Barbara Polak (pdf – 0,2 MB)
KOMENTARZE HISTORYCZNE

Paweł Kosiński – Wrzesień 1939 (pdf – 0,2 MB)
Sławomir Kalbarczyk – Agresja, zbrodnie, zniewolenie (pdf – 0,2 MB)
Aleksandra Pietrowicz – „Strengstens verboten”
Waldemar Grabowski – Polacy na ziemiach II RP włączonych do III Rzeszy
Barbara Powroźnik – Konfiskaty majątku polskiego w Gdyni
Teodor Gąsiorowski – „Czarna Brygada”
Mirosław Sikora – „Aktion Saybusch”
Bogusław Kopka – Wojna i pierwszy rok okupacji
Wojtek Matusiak – Polskie Siły Powietrzne w Wielkiej Brytanii
Paweł Ukielski – Spor o Powstanie Warszawskie
Piotr C. Śliwowski – Lotnicze wsparcie Powstania Warszawskiego
SYLWETKI

Jerzy Kirszak – Edward Rydz-Śmigły – tragiczny marszałek
Dawid Golik – Nieszczęście „Aloszy”
Piotr Szubarczyk – Anioł z Ravensbruck
Joanna Żelazko – „Czy siostra kocha dzieci?”
Justyna Błażejowska – „W imię kultury…”
Marek Gałęzowski – Zygmunt Hempel „Łukasz”
Marek Gałęzowski – „Stach”
RELACJE I WSPOMNIENIA

Powstańczy Uniwersytet. Z Markiem Antonim Wasilewskim rozmawia Andrzej W. Kaczorowski
O kampanii wrześniowej. Z Janem Koprowskim rozmawia Jerzy Kirszak
Bronisław Dusza – Wóz Drzymały