Łódź między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918 - 1939

Seria: Magiczne czasy magicznych miast
Wydawnictwo: Księży Młyn
historyczna

łódź między wojnami to przewodnik, informator, książka adresowa prezentująca miasto w okresie dwudziestu jeden lat istnienia II Rzeczypospolitej, miasto, o którym angielski dziennikarz w połowie lat 20. XX wieku napisał: Jeśli ktoś chce zobaczyć przeszłość Polski, winien zwiedzić Kraków, teraźniejszość odzwierciedla Warszawa, przyszłość tego kraju łódź. Kolejne rozdziały publikacji prezentują poszczególne dziedziny życia miasta, m.in. architekturę, komunikację, oświatę, samorząd, handel. Książka zawiera ok. 250 fotografii, wśród których znajdują się zdjęcia do tej pory niepublikowane.Wyróżnikiem książki jest niebanalna szata graficzna nawiązująca do nowatorskich publikacji z lat 30. XX wieku. Autorem opracowania graficznego jest Wojciech Miatkowski. Do książki dołączono bezpłatne dodatki: reprint, przygotowany przez Księgarnię Nike, planu miasta łodzi wydanego w 1937 roku nakładem Księgarni S. Seipelt , płyta CD Bałuckiej Kapeli Podwórkowej z popularnymi łódzkimi piosenkami z okresu dwudziestolecia międzywojennego, płyta DVD z fragmentem Polskiego Tygodnika Dźwiękowego Polskiej Agencji Telegraficznej z 1937 roku oraz filmem fabularnym pt. Skłamałam.

beben1910 | 2012-11-23
Przeczytana: 2011 rok

Ciekawa książka o mieście w latach 1918-1939, czasami żartobliwa, czasam wstrząsająco pokazująca życie w czasach dzikiego kapitalizmu. Polecam

Alicja Bielawska | 2013-06-17
kosmommaus | 2013-04-07