historyczna

40 lat temu tę książkę wypędzono ze zbiorowej wyobraźni polskich czytelników, nie pozwolono, by się w niej zakorzeniła. Równie bezpretensjonalna i silna jak Pamiętnik z Powstania Warszawskiego Mirona Białoszewskiego opowiada o tym, co działo się rok wcześniej parę ulic dalej w getcie warszawskim i jego okolicach. Pusta woda to z pozoru prosta i pozbawiona oskarżeń, ale wstrząsająca opowieść o losach Żydów i Polaków pod okupacją niemiecką w czasach II wojny światowej. Po 1968 roku Krystyna Żywulska została zmuszona do wyjazdu z Polski z paszportem w jedną stronę, czyli bez prawa powrotu...

geokuba | 2016-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2016, Z biblioteki
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Nie ma w tej książce nic o Bogu i ojczyźnie. Jest bardzo dużo o człowieku. Do czego jest zdolny w czynieniu dobra i czynieniu zła. Autorka przeżyła getto warszawskie i Oświęcim. W tej książce opisuje pobyt w getcie i życie po ucieczce z niego. Są również opisane losy niektórych osób, z którymi się zetknęła. Na przykład oficera niemieckiego, który z lwowskiego więzienia wyprowadził dwie Żydówki i zdezerterował. Albo o niezwykłym odnalezieniu i przeszmuglowaniu przez mury getta zagubionego dwulatka. Brzmi optymistycznie, ale dezerter zostaje po pewnym czasie powieszony, a dwulatek z ojcem zagazowany w Oświęcimiu.
Niezwykle sugestywnie pisze Krystyna Żywulska. I historie, które przytacza nie są tu chyba najważniejsze. To na co zwraca szczególną uwagę w tych historiach, to zachowanie ludzi w ekstremalnych sytuacjach.

Oktaryna | 2014-04-08
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Wspomnienia z getta trudniej mi ocenić niż "Przeżyłam Oświęcim" bo jest to książka bardziej fragmentaryczna i porwana tak jak zapis przypominanych chwil. Momentami miałam wrażenie że czytam zbiór opowiadań lub szkiców. Jednak Żywulska ma niesamowite pióro. Czyta się ją błyskawicznie pomimo strasznej tematyki. Jest graficzna, dosłowna i bardzo osobista ale nie popada w przesadę, patos i chaos. Bardzo żałuję że jest to ostatnia książka autorki bo tak napisane wspomnienia są prawdziwą perełką. Polecam każdemu kto choć odrobinę interesuje się tematyką Holokaustu. Mam wrażenie, że obie książki Żywulskiej warte są więcej niż tysiąc opracowań.

Aarionne | 2011-09-30
Przeczytana: 2010 rok

Zanim sięgnęłam po tę książkę, przeczytałam niejako jej kontynuację, "Przeżyłam Oświęcim". Wiedziałam więc, że "Pusta woda" musi skończyć się tragedią wywiezienia bohaterki do Auschwitz, nie sądziłam jednak, że przed piekłem obozu koncentracyjnego przeżyła aż takie piekło getta. Codzienna walka o przetrwanie, najtrudniejsze życiowe decyzje, wszechobecny strach i niepewność, a przy tym niewiarygodna odwaga. Każda książka opisująca getto jest inna, tak jak inne były osobiste doświadczenia każdego człowieka, który tam się znalazł. "Pustą wodę" trzeba przeczytać, bo oprócz piekła zamknięcia pokazuje także pełne kontrastu życie po drugiej stronie muru. Całość - przerażająca. A najbardziej przerażająca jest myśl, że to wszystko kiedyś naprawdę się wydarzyło.

Zuela | 2015-03-27

Przeżycia Krystyny Żywulskiej z warszawskiego getta przed wywiezieniem do Oświęcimia.Przykład tego,co wojna robi z ludzmi.Wstrząsające

Lucyjuicy | 2011-02-21
Przeczytana: 2010 rok

Świadectwo nieludzkich czasów i siły ludzkiego instynktu przetrwania. Polecam!!!

Ewelina Kondratowicz | 2011-01-03

Kolejna książka, która miała ponownie nie wychodzić na rynek książek o prawdzie. Wstrząsająca i może dzięki temu, że prosta jeszcze bardziej wstrząsająca. Opowiada o tym, co działo się w getcie warszawskim w taki sposób, że czułam się, jakbym przeżywała wszystko z nią, jakby faktycznie przyszła do mnie któregoś dnia i (nie tak całkiem)po prostu mi to opowiedziała...
Jedna z książek, której nie oddam komuś w prezencie.

Anna_Perzyńska | 2016-10-22
Przeczytana: 03 czerwca 1990

Wstrząsające migawki z życia, dnia codziennego, Żydów w Getcie Warszawskim
Reportaż z piekła.

Zuzanna | 2014-01-10

Bardzo interesująca pozycja....

Baselka | 2014-09-03
Przeczytana: sierpień 2014

Wstrząsająca opowieść o dramacie Holocaustu.

kaja_kicia | 2017-03-07