Okładka książki Świętych życie po życiu. Relikwie w kulturze religijnej na ziemiach polskich w średniowieczu

Autor:
wydawnictwo
DiG
historyczna
typ
papier
0 (0 ocen i 0 opinii)

Opis książki

W książce omówiono jeden z ważnych elementów życia religijnego w średniowieczu, jakim był kult relikwii oraz sposób traktowania przez wiernych doczesnych szczątków lub przedmiotów, które miały kontakt fizyczny z ciałem świętego, niezależnie od tego, jakie treści wiązano z jego osobą. Traktowanie tych szczątków w sposób szczególny, inaczej niż innych obiektów kultu, np. wizerunków, jest wyraźnie widoczną cechą religijności średniowiecznej. Wynikało ono z przekonania, że dusze świętych, mimo że opuściły ciała w chwili śmierci, pozostają jednak z nimi w łączności, a chwała, jakiej zażywają dusze już przebywające w pobliżu Boga, może znajdować odzwierciedlenie w fizycznym stanie doczesnych szczątków świętych i nadaje tym szczątkom cudownej mocy, virtus, dzięki której wokół relikwii mogą dziać się cuda.

Gdzie kupić?

Kalendarium literackie
  • Henry Hazlitt
    120. rocznica
    urodzin
    Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko a bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim.
  • Arkady Fiedler
    120. rocznica
    urodzin
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Alberto Moravia
    107. rocznica
    urodzin
    Każdy wybiera sobie raj, który jest piekłem dla innych.
  • Jonasz Kofta
    Trzeba marzyć
  • William Blake
    257. rocznica
    urodzin
    Nie próbuj mówić o miłości,
    Bo ona w słowach się nie mieści.
    Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny,
    Co tylko czasem zaszeleści.
  • Stefan Zweig
    133. rocznica
    urodzin
    Jakże tu żyć z czułym sercem na takim świecie.
  • Claude Lévi-Strauss
    46. rocznica
  • Stanisław Wyspiański
    107. rocznica
    Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,