Jak wyjść z Terroru. Termidor i rewolucja

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Comment sortir de la Terreur : Thermidor et la Révolution
837453611X
historia

Książka autorstwa wybitnego znawcy epoki ukazująca jeden z przełomowych momentów Rewolucji Francuskiej, kiedy większość z jej głównych przywódców, przede wszystkim Robespierre, trafia pod nóż gilotyny. Przełom ten stawia Konwent i byłych rewolucjonistów przed nie lada dylematem: jak wyjść z okresu Terroru, nie potępiając zarazem dokonań społecznego przewrotu, i jaki zaproponować program polityczny w nowej rzeczywistości? Bronisław Baczko podejmuje wyzwanie badawcze, jakie przed historykiem stawia to szczególne wydarzenie, będące obsesją wszystkich następnych rewolucji.

źródło opisu: Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, 2006

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,326.html

Grisznak | 2014-12-19

Kopalnia zarówno informacji jak i ciekawych sądów oraz analiz. Jedna z najlepszych książek na temat schyłkowego okresu rewolucji francuskiej, jakie u nas wyszły.

Gabrielle | 2014-10-20
Na półkach: XVIII wiek, Przeczytane

Fascynująca, wypełniona ilustracjami książka o tym, jak trudne zadanie stanęło przed Termidorianami tuż po straceniu Robespierre'a. Wyjście z terroru nie było bowiem tak proste, jakby się to mogło z pozoru wydawać.

Przemek Grzelczyk | 2015-07-25
Jacek Rogiński | 2011-11-25