historyczna

Autor, wybitny znawca polskiego ruchu oporu i działalności polskiego wywiadu w czasie II wojny światowej, przedstawia nieznany epizod z historii wywiadu Armii Krajowej działalność VIII Ekspozytury, będącej samodzielną, ściśle tajną komórką wywiadu działająca we Lwowie w latach bezpośrednio podporządkowanej Komendzie Głównej AK To uchroniło Ekspozyturę od wsypy i rozbicia przez niemieckie, a następnie sowieckie słuzby bezpieczeństwa. sma Ekspozytura to kontynuacja historii wywiadu Armii Krajowej. Poświęcona została ogniwu centralnej sieci wywiadowczej AK, jakie istniało we Lwowie w latach , niezależnie od lokalnego wywiadu. Była to Ekspozytura U Oddziału Informacyjno Wywiadowczego Komendy Głównej ZWZ AK. Centralną postaciąjest tutaj oficer kierujący tą Ekspozyturą. Stefana poznałem w maju roku i pozostawałem z nim w kontakcie do końca następnego roku, będąc pionkiem szachownicy, na której rozgrywał partię z Niemcami. Ocierałem się o działania operacyjne semki , ale nie wiedziałem kim jest Stefan, ani też nie zdawałem sobie sprawy z wielu innych rzeczy. Dopiero po wojnie dowiedziałem się, że Stefan Górski , alias Czesław wieczkowski , Stukas to Stefan Klewenhagen i że to właśnie on kierował smą Ekspozyturą, mając za sobą niezwykłe przygody i peregrynacje wojenne. Obaj nie mieliśmy żadnych predyspozycji do tego rodzaju roboty i nikt z nas nie przewidział, że ten epizod wojenny dla Stefana obowiązek żołnierski, dla mnie, wyrostka, harcerska przygoda zaciąży prawie na całym życiu. Mogło się wydawać, że temat Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego został już całkowicie wyeksploatowany przez Jerzego Węgierskiego, Grzegorza Mazura oraz Stanisława Pempla. A jednak niczym w badaniach archeo logicznych każda kolejna warstwa odsłania nowe tajemnice. sma Eks pozytura skutkiem izolacji nie była znana lokalnemu dowództwu, a tym bardziej lwowskiemu środowisku AK. O jej istnieniu wiedziało niewielu, a i oni nie znali szczegółów. Stąd historia tej utajnionej komórki wywiadowczej oraz powojenne losy jej animatorów nie znalazły dotąd odbicia w monografiach Obszaru Lwowskiego ZWZ AK. Powojenny czas nie był życzliwy tematowi. Okres stalinizmu to lata absolutnego milczenia, później zaledwie fragmenty tej historii miały szansę przecisnąć się przez ucho igielne cenzury PRL. Dopiero po zmianach ustrojowych w czerwcu roku można było realnie zastanowić się nad opracowaniem tematu. To, co zapamiętałem, nie wystarczało. Tymczasem powstały sprzyjające okoliczności umożliwiające dotarcie do materiałów źródłowych fragmentów sowieckich akt, akt byłych organów bezpieczeństwa publicznego PRL oraz akt sądowych. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności ocalał tajny dziennik zapisów służbowych Referatu Arkadiusz . Pozostawał w rękach prywatnych i był traktowany jako pamiątka rodzinna, gdyż nie zdawano sobie sprawy z jego wartości historycznej. Można było ujawn

hunter | 2010-12-23