Kamyk na szańcu: Gawęda o druhu Aleksandrze Kamińskim w stulecie urodzin

Cykl: Wierna Rzeka Harcerstwa (tom 2)
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
7 (14 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
838879468X
historyczna

Wierna rzeka harcerstwa pięciotomowy cykl Barbary Wachowicz autorki świetnych biografii Wielkich Polaków Kościuszki, Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza, eromskiego ojca złotego skauta harcerstwa polskiego, Oleńki i Andrzeja Małkowskich. Kamyk na szańcu to opowieść o życiu Aleksandra Kamińskiego, autora Kamieni na szaniec . Rodzina druha Kamyka udostępniła autorce rewelacyjne materiały młodzieńczy pamiętnik, listy do matki, pamiętnik wojenny córki. Poznacie czas i miejsce powstania Kamieni na szaniec i niezwykły list, jaki druh Kamiński napisał do Barbary Wachowicz o swej pracy nad tą najsłynniejszą książką czasu okupacji. Prześledzicie losy Kamyka od pierwszych kroków harcerskich na Ukrainie, poprzez młodość, pełną harcerskich działań i przygód, pracę w harcerskiej szkole w Górkach Wielkich, wielką epopeję wojny, gdy Kamyk był komendantem Małego Sabotażu i redaktorem naczelnym największego pisma podziemnej Europy Biuletynu Informacyjnego . Będziecie mu towarzyszyć podczas Powstania Warszawskiego i w trudnych latach po wojnie, gdy uniemożliwiono mu pracę w harcerstwie. Poznacie dzieje narodzin dalszego ciągu Kamieni książki Zośka i Parasol , setki listów Kamyka do przyjaciół, pamiętniki podróży do Francji, Jugosławii, Moskwy, dzieje jego pedagogicznej i harcerskiej służby, aż po dzień pożegnania, gdy składaliście mu przysięgę A my, kochany nasz Kamyku, obiecujemy Ci, że iść będziemy trudną polską drogą całym życiem Biografia Kamyka zawiera kilkaset rewelacyjnych zdjęć, w tym wiele nieznanych. Wystawa Barbary Wachowicz Kamyk na szańcu , opowieść o Druhu Aleksandrze Kamińskim i jego Bohaterach Harcerzach Szarych Szeregów, odbywa triumfalną wędrówkę po Polsce. Następne tomy Wiernej rzeki harcerstwa Rudy, Alek, Zośka bohaterowie Kamieni na szaniec , To Zośki wiara o żołnierzach harcerzach batalionów powstańczych i o tych, którzy dziś nadal pełnią Służbę w Harcerstwie Braterstwie

Triceratops | 2010-10-27

Niewiele rzeczy wiedziałem o harcerstwie. Po przeczytaniu jednak tej książki zacząłem się interesować tematem. Nawet pogadałem ze znajomymi i... doszedłem do wniosku, że dzisiejsze harcerstwo jest zupełnie inne! Co nie przeszkadza, że książka jest bardzo dobra!

Anna Walczak | 2012-03-03
Przeczytana: 06 marca 2009

Piękna opowieść przybliżająca życie dh Aleksandra Kamińskiego. To dla mnie duży autorytet.

SanaeAiko | 2015-10-19
Przeczytana: 17 grudnia 2015