Kamyk na szańcu: Gawęda o druhu Aleksandrze Kamińskim w stulecie urodzin

Okładka książki Kamyk na szańcu: Gawęda o druhu Aleksandrze Kamińskim w stulecie urodzin Barbara Wachowicz
Barbara Wachowicz Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM Cykl: Wierna Rzeka Harcerstwa (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Wierna Rzeka Harcerstwa (tom 2)
Oficyna Wydawnicza RYTM
2002-01-01
2002-01-01
838879468X

Autorka prowadzi nas przez życie Aleksandra Kamińskiego zaczynając od dzieciństwa na Ukrainie, poprzez niełatwe czasy dwudziestolecia międzywojennego i straszną II wojnę światową aż do trudnych lat komunizmu. Po przeczytaniu całości biografii, można śmiało stwierdzić, że twórca metodyki zuchowej nigdy nie miał sielskiego życia. Wcześnie osierocony przez ojca długo żył w biedzie, starając się zapewnić dobrobyt sobie i matce. Potem wyjechał do Warszawy. Podróże do Wilna i Paryża nie przeszkodziły mu w działalności harcerskiej. W czasie wojny intensywnie zaangażowany w działalność Szarych Szeregów, był redaktorem naczelnym „Biuletynu Informacyjnego”. Po wojnie zdruzgotany był karykaturą ZHP i usunął się w cień, ale nadal tworzył książki. Dzisiaj mnóstwo drużyn z całej Polski nosi jego imię, troszczy się o miejsca pamięci z nim związane. Aleksander Kamiński to osoba, która trwale wpisała się w historię Związku Harcerstwa Polskiego.
Niestety, „Kamyk na szańcu” w dużej mierze traktuje nie o samym Kamińskim, ale o wielu osobach z jego otoczenia. Owszem – ci ludzie mieli wpływ na jego życie, ale przy kolejnym przytoczeniu krótkiego życiorysu następnej osoby, gubi się sedno książki, czyli losy Aleksandra Kamińskiego. Ponadto zostało wspomnianych tylu ludzi, iż nie sposób zapamiętać każdego z nich. Trzeba jednak przyznać, że „Kamyk na szańcu” opisuje szczegółowo wydarzenia z czasów II wojny światowej np. kampanię wrześniową, powstanie w getcie warszawskim czy powstanie warszawskie. Autorka przytacza wtedy wspomnienia świadków tamtych wydarzeń, dzięki czemu te relacje mają bardzo dobitny charakter.
Uważam, że „Kamyk na szańcu” Barbary Wachowicz może być ciekawą pozycją dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę o początkach harcerstwa czy wydarzeniach II wojny światowej. Nie jest to jednak dobra biografia Aleksandra Kamińskiego, gdyż losów tylko i wyłącznie Kamyka jest niewiele.
Nie polecam

Piękna opowieść przybliżająca życie dh Aleksandra Kamińskiego. To dla mnie duży autorytet.

Niewiele rzeczy wiedziałem o harcerstwie. Po przeczytaniu jednak tej książki zacząłem się interesować tematem. Nawet pogadałem ze znajomymi i... doszedłem do wniosku, że dzisiejsze harcerstwo jest zupełnie inne! Co nie przeszkadza, że książka jest bardzo dobra!

• ROM
  • Z historią w tle/Powieść historyczna (powstania, wojny)
  • Różności
  • Biografie
  • W pierwszej kolejności

Dodaj cytat z książki Kamyk na szańcu: Gawęda o druhu Aleksandrze Kamińskim w stulecie urodzin