Juliusz Cezar kontra Rzym Triumf i tragedia republiki WIELCY HISTORII

Wydawnictwo: Amber
historyczna

Był 10 stycznia 49 lat przed narodzeniem Chrystusa. Żołnierze XIII Legionu stali w ciemnościach w szyku marszowym. Przed nimi płynął wąski strumień. Po tej stronie rozciągała się Galia. Na drugim brzegu była Italia i droga na Rzym. Legioniści czekali na sygnał do wymarszu. Do przekroczenia Rubikonu... Rubikon zakończył pewna epokę. Jeszcze długo po upadku Cesarstwa Rzymskiego przeciwieństwa, które rozgraniczał wolność i despotyzm, anarchia i porządek, republika i autokratyzm prześladowały wyobraźnię spadkobierców Rzymu. Przekraczając Rubikon, Juliusz Cezar pogrążył świat w wojnie, przyczynił się do zniszczenia starożytnych rzymskich swobód, a po ich obaleniu do ustanowienia monarchii. Położył kres kilkusetletnim rządom obywateli. Republika legła w gruzach... Okładka: twarda z obwolutą; Rok wydania: 2004;

MacG | 2012-09-07
Przeczytana: 07 września 2012

Książka zawiera kilka interesujących obserwacji, ale jeśli ktoś zna historię upadku republiki to wiele nowego się z niej na ten temat nie dowie. Wartościowe są z pewnością informacje odnośnie Sulli, którego biografii przetłumaczonej na język polski (nie licząc żywotu autorstwa Plutarcha) wciąż brak. Mylący jest polski tytuł. Cezar jest wprawdzie ważną postacią i poświęca mu się sporo uwagi, ale równorzędnie traktuje się takie persony jak Cyceron czy Pompejusz. Z pozycją zaznajomić się warto, bo i czyta się dobrze, i są wspomniane interesujące uwagi autora (zwarte głównie we wstępie), a jeśli ktoś dopiero zaczyna przygodę z tematem to jest to niezła lektura startowa. Niemniej ciężko oprzeć się wrażeniu, że czegoś w tej publikacji brakuje.

melissa | 2014-08-13
Przeczytana: lipiec 2014

Powtórka z historii republiki, a gdzie ten Cezar? Grunt, że chociaż lekko się czytało.

Hubert | 2016-08-07
grumpy_rabbit | 2016-05-07