Życie rodzinne starożytnych Greków

Seria: Strefa Arche
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
historyczna

Książka ukazuje małżeństwo i rodzinę w świecie greckim: kojarzenie małżeństwa, zaręczyny i wesele, status żony i dzieci w rodzinie, okoliczności rozwodu, a także funkcjonowanie związków pozamałżeńskich. Szczególne miejsce w książce zajmuje życie prywatne kobiet greckich, które niemal cały czas spędzały w domu.

Elevander | 2014-09-06
Przeczytana: 06 września 2014

O życiu rodzinnym starożytnych Greków w epoce klasycznej i hellenistycznej wiemy zasadniczo niewiele. Baza źródłowa po prostu nie pozwala na lepsze poznanie tej problematyki i nie zanosi się, by w przyszłości sytuacja ta miała się jakoś diametralnie zmienić. Andrzej Wypustek w niniejszej książce podjął próbę ukazania tego, co wiadomo o starogreckiej rodzinie i małżeństwie. Sądzę, że próbę tę można uznać za udaną. W przystępnej popularnonaukowej formie przedstawił Autor to, co wiemy na pewno (o ile cokolwiek wiemy na pewno!) o życiu rodzinnym Greków, niejednokrotnie zarysował też naukową dyskusję dotyczącą jakichś konkretnych problemów. Siłą rzeczy charakter źródeł wymusza niezwykle mocne podkreślanie aspektów prawnych omawianych zagadnień. Tak na przykład 20 stron poświęcił Autor problemowi epikleratu, czyli instytucji, która miała pomóc rozwiązać matrymonialne problemy kobiet będących jedynymi dziedziczkami rodzinnego majątku. Ciekawe omówione zostały różnice między małżeństwem w...

Robert | 2016-10-31
Zaczytana_Aga | 2016-06-11