Noc listopadowa

Wydawnictwo: Universitas
9788324206711

Inne wydania

Trzeci z kolei utwór Stanisława Wyspiańskiego, po „Warszawiance” i „Lelewelu”, poruszający tematykę powstania listopadowego.
Utwór przedstawia obraz pierwszych godzin powstania listopadowego (wydarzenia nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku), wspaniałego zrywu podchorążych i jego przebieg.

Rachelcia | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

W trakcie czytania tego dramatu zobaczyłam wszystko, co Wyspiański ubrał w słowa. Wojowniczą Pallas, skrzydlate Nike, przywódców zrywów powstańczych, księcia, oficerów, artystów i podchorążych, greckich bogów, satyrów. Można nie tylko ujrzeć te postacie w wyobraźni, ale również poczuć klimat i atmosferę tych kilku godzin pierwszego dnia powstania - ducha walki, ogień, grzmoty, wojownicze okrzyki, krew i hałas. To niesamowity spektakl łączący dwa światy, mitologiczny z rzeczywistym i rozbudzający wyobraźnię.

Homeryckie | 2016-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2016

Niesamowity!
Wystawiając nie reżysera, wystarczy żeby aktorzy zagrali to, co jest w tekście i pod tekstem. Jednocześnie Wyspiański zapanował nad całością dynamiki dramatu i genialnie połączył dwie rzeczywistości. Wrzucając postaci mitologiczne ułatwił emocjonalne przeżywanie spektaklu.
Czemu się tego nie wystawia? To samograj!

Midsummer12 | 2015-03-06
Przeczytana: 2011 rok

Ten tekst nie zrobił na mnie żadnego wrażenia. Ani pozytywnego ani negatywnego. Po prostu przeczytałam, bo musiałam i tyle.

Lulu | 2013-11-10
Przeczytana: 09 listopada 2013

Inne spojrzenie na patriotyzm Wyspiańskiego.

agata | 2017-04-14
Na półkach: Uniwerek, Przeczytane