Próba niewinności

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
978-83-7384-669-2
powieść, sensacja, kryminał

Inne wydania

Pewnego listopadowego dnia w Sunny Point doszło do kolejnej kłótni o pieniądze między Rachel Argyle a Jacko - najmłodszym z pięciorga jej adoptowanych dzieci. W kilka godzin później znaleziono ją martwą, a pieniądze z jej biurka zniknęły. Wkrótce policja zatrzymała Jacko i znalazła przy nim pieniądze. Nie przyznał się jednak do morderstwa i twierdził uparcie, że ma pewne alibi, bo tego...

Nie przyznał się jednak do morderstwa i twierdził uparcie, że ma pewne alibi, bo tego wieczoru zabrał go autostopem kierowca na szosie do Drymouth. Kierowcy nie odnaleziono, a Jacko został osądzony i skazany na karę więzienia, gdzie wkrótce zmarł.
I oto pewnego dnia w Sunny Point zjawia się ów bezskutecznie niegdyś poszukiwany świadek, Artur Calgary, aby potwierdzić niewinność Jacko...

Kalissa | 2014-05-13
Przeczytana: maj 2014

..." — Sprawy nigdy nie okazują się tak złe, jak na to wygląda.
— Ludzie tak mawiają, ale to nieprawda. Czasami są nawet gorsze, niż się można spodziewać."...

Świetny kryminał - mroczny, klimatyczny i zaskakujący. Intryga kryminalna została naprawdę świetnie zawiązana - przez pojawienie się nieznajomego, które, mimo woli, wstrząsa rodziną. Jak zwykle, mamy w powieści grupę ludzi - rodzinę, z których każde mogło zamordować! Nie zgadałam, kto zabił - a jeśli ktoś odgadł - to uważam go za jasnowidza!:)

Po raz pierwszy spojrzałam też na kryminał z innego punktu widzenia - nie chodziło bowiem o to, aby znaleźć winnego zbrodni, ale żeby oczyścić niewinnych od fałszywych podejrzeń.

Pomyślałam sobie także, że kiedy człowiek jest bardzo nieszczęśliwy, pewne słowa, użyte w odpowiedniej chwili - tak jak w powieści, mają magiczną moc: "Nie martw się... Wymyślimy coś":)

Tosiaczek | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Co się dzieje, gdy włożymy kij w mrowisko? Następuje ogromne poruszenie. Poukładany świat rozpada się na kawałki i trzeba go budować na nowo. Tylko czy jest to w ogóle możliwe?

Taka właśnie sytuacja ma miejsce, gdy Arthur Calgary odwiedza rodzinę Argyle'ów. Co to oznacza? I jakie konsekwencje dla członków tej rodziny będzie miało jego wyznanie?

Agatha Christie zaserwowała nam tym razem niezłe studium charakterów. Mamy tu do czynienia z ludźmi, których życie na siłę uszczęśliwiło. Każde z nich mogło... – no właśnie, cóż takiego mogli oni uczynić, że aż zainteresowała się nimi policja?

Szczerze polecam, by samemu się o tym przekonać. Tym bardziej, że książka trzyma w napięciu od początku do końca i nawet zaangażowany w sprawę nadinspektor Huish ma naprawdę niezły orzech do zgryzienia.

Weronika | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

Zamordowana kobieta, skazany za jej morderstwo mężczyzna, który umiera wkrótce od rozpoczęcia odsiadywania wyroku. Morderstwo o tyle paskudne, że to syn zabił matkę. Jak się później dowiemy - adoptowany syn.
Sprawa jednak się gmatwa i to od samego początku gdyż okazuje się, że zmarły mężczyzna jest jednak niewinny - jego alibi jest niepodważalne. Cała sprawa, która już zdążyła przycichnąć, wyłania się z powrotem na światło dzienne. Rodzina, która już pogodziła się z tragicznymi faktami musi zaakceptować fakt, że prawdopodobnie ktoś z nich jest mordercą.
Książka ciekawa też z psychologicznego punktu widzenia, w związku z często zadawanym pytaniem: co ważniejsze; geny czy wychowanie? Rodzina ofiary to jej mąż i adaptowane przez nich dzieci, w większości pochodzące z tak zwanych patologicznych rodzin.
Świetna książka na jesienne, chłodne wieczory!

Czesia | 2015-01-12
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 2015

I znowu przyszło mi zmierzyć się z Agatą Christie. Jakoś ostatnio ciągle ciągnie mnie do jej twórczości i nie mogę się powstrzymać w bibliotece - zawsze wezmę jakiś egzemplarz jej książki.
Tym razem - ku mojemu zdziwieniu - nie znalazłam detektywa Poirota. Myślałam, że bez niego będzie to lektura nudna, nieciekawa i mdła. A tu niespodzianka. Okazała się ciekawa, intrygująca i niesamowicie poplątana. Momentami wydawało mi się, że nikt nie popełnił zbrodni, a czasami że wszyscy razem są w nią zamieszani.
Akcja rozpoczyna się od poznania sylwetki Arthura Calgary'ego - doktora geofizyki. Odwiedza on rodzinę Argyle w Sunny Point. Jedzie tam ze specjalną, wybawiającą ich rodzinę misją. Otóż dwa lata temu w tym domu doszło do zabójstwa (przez uderzenie pogrzebaczem) matki, żony Rachel Argyle. Winnym okazał się jej syn Jacko z zaburzeniami psychicznymi. Został ukarany i pół roku po wyroku zmarł na zapalenie płuc w więzieniu. Calgary przyjechał do rodziny oczyścić chłopaka z zarzutów i...

Roland | 2014-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Kolejny kryminał w twórczości Agathy Christie, lecz napisany w nie co innym klimacie. W „Próbie niewinności” nie występuje dwójka najbardziej znanych, stworzonych przez autorkę detektywów, czyli panny Marple i Hercules Poirot. Tym razem królowa kryminałów skupiła się na bardzo ważnym, ale często zapominanym aspekcie wszelkich powieści detektywistycznych, a mianowicie niewinności. Zazwyczaj czytelnik skupia się na postaciach, które winne są danej zbrodni. Natomiast mniej zwraca uwagę na postaci, które mimo swej niewinności, również mogą cierpieć katuszę. Powieść z ciekawą fabułą, dobrym zakończeniem , aczkolwiek przewidywalnym.

Najmłodszy z pięciorga adoptowanych dzieci Rachel Argyle, Jacko, zostaje posądzony o zamordowanie własnej matki oraz zabranie pieniędzy. Dowody wskazują, że Jacko popełnił ten straszliwy czyn. Jego alibi, jakoby został podwieziony przez nieznajomego w godzinie morderstwa nie zostaje potwierdzone z powodu braku świadka. Jacko zostaje skazany i wkrótce...

książek: 1982
Renax | 2013-05-30
Przeczytana: 29 maja 2013

Polecam ten kryminał. Ciekawa akcja i cała masa podejrzanych i potencjalnych zabójców. Spodobał mi się zabieg przytaczania myśli ic wszystkich. Ale i tak nie domyśliłam się KTO.

Jola | 2011-06-05
Przeczytana: 03 czerwca 2011

Syn zabija matkę - jest ofiara, motyw, niesprawdzone alibi, winny. Jack zostaje skazany na karę więzienia, gdzie po jakimś czasie umiera. W 2 lata po tragedii zjawia się na progu domu człowiek, który potwierdza alibi Jacka... Kto więc zabił panią Rachel?
Dr Calgary był przekonany, że wraz z informacją o niewinności syna / brata, wniesie do domu spokój i ulgę, tymczasem jego informacja powoduje zamęt w rodzinie, każdy podejrzewa każdego, bo wiadomo, że winny jest ktoś z nich. Dr czuje, że musi pomóc policji w wyjaśnieniu sprawy, bo czuje się winny zburzeniu spokoju rodziny i zburzeniu ich osiągniętej z trudem równowagi.

Bardzo dobry kryminał; wnikając głębiej w sprawy rodziny dowiadujemy się, że wszystkie dzieci zostały adoptowane, że ich historie są tragiczne, nieszczęśliwe, że są niespełnieni, zdominowani przez przybraną matkę, która kierowała ich życiem, karierą, wyborami. Sama nie mogła mieć dzieci, więc adoptowała wojenne sieroty, kupowała dzieci za 100 funtów, by zapewnić im...

Dziub | 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

Bardzo psychologiczna książka. Zawiera wiele pojedynczych zdań na temat natury ludzkiej psychiki nad którymi warto się zastanowić.

Adaptacja jest inna, bo wprowadza postać panny Marple, a przede wszystkim zupełnie inaczej przedstawiony jest Phillip Durrant, ale jakie to ma znaczenie, skoro rewelacyjnie zagrał go Richard Armitage.

Lubię kryminały Christie, ba, czytam od wieku lat 12., a tą książkę przeczytałam w jeden dzień.

Julia | 2014-08-08

Nie da się opisywać kryminałów Agathy. Wiem, że nigdy się nie zawiodę na nich. Jest niesamowitą pisarką.

BookReader | 2014-11-16

W przypadku Królowej Kryminału ciężko jest napisać, jakąś odkrywczą recenzję. Jest tak dlatego, że w niemal każdej powieści mamy to, z czego autorka jest znana. Tak jest też i tym razem.
Syn pokłócił się z matką o pieniądze, kilka godzin później kobieta zostaje znaleziona martwa, a podejrzenie i oskarżenie pada oczywiście na syna. Chłopak trafia do aresztu, gdzie wkrótce umiera.
Po latach życie rodziny wróciło w miarę do normy, lecz wkrótce spokój zostaje zakłócony. Otóż znajduje się świadek, który rzekomo jest w posiadaniu materiałów, które oczyszczają syna z zarzutów.
Jak to w powieściach Christie bywa, mamy chaos, przeskakiwanie z jednej postaci na drugą i zaskakujące zakończenie.
Sama autorka podobno bardzo lubiła tę powieść :)