Historia literatury jidysz

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
6 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Historia literatury jidysz wydana przez Wydawnoctwo Ossolineum w 1992r. była jedyną pozycją tego typu opublikowaną w Polsce po wojnie. Ze względu na niewielki nakład, po kilku latach stała się trudno dostępna. Tymczasem w związku z rozwojem studiów judaistycznych w naszym kraju i rosnącym zainteresowaniem literaturą jidysz wśród studentów i pracowników naukowych z różnych dyscyplin, rośnie zapotrzebowanie na syntetyczne opracowania w tej dziedzinie.

Szkoda, że jest to tylko zarys historii literatury jidysz (i tak uzupełniony o aneksy i przypisy). Trochę ciężko się czyta, jakoś przebrnęłam przez okres od średniowiecza do XIX wieku, a dalej poszło z górki. Polecam w ramach uzupełnienia wiedzy o niektórych pisarzach i zjawiskach (chociaż mnie osobiście boli, że o Alejchemie jest tylko kilka wzmianek).

Herbatka | 2015-08-26
Na półkach: 2015, Przeczytane