Życie muzyczne Kielc 1815-19014

Wydawnictwo: Jedność
historyczna

Praca z pogranicza historii kultury i muzyki. Stanowi istotny wkład w badaniu nad dziejami Kielc XIX wieku, szczególnie w aspekcie kultury. Jest syntezą życia muzycznego Kielc lat 1815-1914, uwzględniającą najważniejsze jego sfery: wykonawstwo muzyczne, twórczość muzyczną, działalność organizatorską, oświatową, a także użytkowane instrumentarium muzyczne. W ośmiu rozdziałach i sześciu aneksach wyeksponowane zostały następujące problemy: tradycje kulturalne Kielc i warunki ich rozwoju muzycznego w latach 1815-1914, struktura życia muzycznego (intensywność życia muzycznego, organizatorzy, cele, publiczność, miejsca muzycznych prezentacji, miejscowe zespoły wokalne i instrumentalne, repertuar, krytyka), fortepian i inne instrumenty w domach kieleckich mieszczan, życie towarzyskie (bale, maskarady salony artystyczno-literackie i kluby towarzyskie), teatr muzyczny, najciekawsze wydarzenia muzyczne, muzyka w szkołach i muzyka w kościele.