Powróćmy jak za dawnych lat... Historia polskiej muzyki rozrywkowej lata 1900-1939

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
historyczna

Pożerając to tłuste dzieło, zachrypłam. Nie udławiłam się, ale właśnie zachrypłam. Co kilka kartek zaczynało się kolejne natręctwo: nazwisko następnego kompozytora, autora tekstu, piosenkarza, znanej mi osoby, a z nimi zapomniana... nie! Okazuje się, że tylko ukrywająca się w mojej głowie, gdzieś na zapleczu pamięci, piosenka. Wywołany jakimś hasłem cytat samodzielnie, bez mojej woli rozrastał się w cały tekst. [?].

nawka | 2011-12-29

Solidne, rzeczowe, ale również ciekawie napisane kompendium wiedzy o polskim kinie przedwojennym. Bardzo chętnie do niego sięgam!

Ciociacioci | 2012-04-24

Dwadzieścia pięć rozdziałów opowieści o polskiej muzyce rozrywkowej początku XX wieku, z których każdy opatrzony nazwiskiem którejś z gwiazd dwudziestolecia międzywojennego. No właśnie, dwudziestolecia, a gdzie początek wieku, ponoć to historia z lat 1900-1939 a co najmniej pierwszych dziesięciu lat brak. Autor tak się zapędził w gwiazdach, że podarował rozdział nawet Poli Negri i siostrom Halama i jakoś nie przekonał mnie do ich znaczącego wpływu na polską muzykę. Sam nawet potwierdza znaną od lat prawdę, że Halamki głosiki miały raczej słabe. Do tego tekst zawiera trochę błędów i to dość dziwacznych.
Do znudzenia autor zaopatruje cytaty w "zapamiętał", jakby inne możliwości przedstawienia cudzych myśli nie istniały. Wyciągów z "Wielkich artystów małych scen" tak wiele,że właściwie Ludwik Sempoliński mógłby zostać współautorem tej księgi.
Niewątpliwie jednak dzieło to jest wartościowym kompendium wiedzy.

Łukaszo | 2016-09-07
| 2016-06-02