Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Gladiator umiera tylko raz

Cykl: Roma sub rosa (tom 3)
Wydawnictwo: Rebis
gordianus

Drugi po Mglistych proroctwach zbiór krótkich opowiadań z Gordianusem nie odbiega od wysokich standardów, do jakich Saylor przyzwyczaił czytelników w powieściach z cyklu „Roma sub rosa”. Są to historie m.in. o spisku na życie konsula, porwaniu i morderstwie podczas buntu Sertoriusza w Hiszpanii, odkryciu grobu Archimedesa. Te epizody z wczesnych lat kariery bohatera, kiedy adoptowany syn Eko był jeszcze niemym chłopcem, a późniejsza zona Bethesda niewolnicą, przedstawiają codzienne życie Rzymu w I w. p.n.e. tak żywo i szczegółowo, jak rzadko któremu pisarzowi się to udaje.

źródło opisu: strona wydawcy

biblioteka

Fabuła
kryminalne opowieśći z czasów Rzymu

Moja opinia

Nie jestem do końca zachwycony.
Lubię,kryminały ,Rzym.
Ale tu było średnio,za mało akcji.Za dużo jedzenia i picia.

Cruorcia | 2018-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2018

Kolejna pozycja opsiująca dzieje Gordianusa Poszukiwacza i kolejne przyjemne spotkanie. Steven Saylor pisze książki niewymagające, przyjemne w odbiorze niosące ciekawostki z dziejów starożytnego Rzymu. Historie są mniej lub bardziej przewidywalne ale obecność postaci historycznych, czy to jako bohaterów, czy to jako tło, jest bardzo ciekawe. Dodatkowo wyjaśnienia autora na temat kontekstu każdego z opowiadań jest dodatkową ciekawostką.

PannaAnna | 2015-01-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki, 2015
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Właściwie muszę zacząć tak samo
Roma sub Rosa, jest cyklem powieściowym utkanym wokół fikcyjnej postaci Gordianusa Poszukiwacza, płatnego, prywatnego dedektywa, skrytnego, obarzonego przenikliwym umysłem,moralnego, zdeterminowanego w docieraniu do prawdy. Tłem kryminałów jest starożytny Rzym, nie może się więc obejść bez odniesień do historii Imperium Romanum, jej dyktatorów, możnowładców , historii już w historii..... To główny smaczek tego cyklu. Zresztą bardzo udany. Co więcej , nie tylko tło powieści jest historyczne, wszystkie opowiadania zebrane także w "Gladiator umiera tylko raz " to wydarzenia autentyczne, mniej więcej. Bo przecież główny bohater jest fikcyjny wiec jego udział w poszczególnych intrygach RZymu jest fikcją literacką. Nie mniej Trzeba pochylić czoła przed pracą ,jaką autorowi przyszlo wykonać przygotowyjąc ten cykl.
Czy więcej muszę pisać ,by zachęcić do lektury pasjonatów historii ...i kryminałów ?!

d4darek | 2018-05-22
Przeczytana: 22 maja 2018

Bardzo przyjemnie czyta się te opowiadania. Autor pokazuje w nich bardziej niż historie kryminalne, życie w Imperium w I w.p.n.e.

Tomasz | 2012-11-01

Dobry zbiór opowiadań. Lubie ten styl.

treewood | 2016-02-01

Bardzo fajna książką. Krótkie i wciągające historie.

wicia | 2018-11-10
Na półkach: 2018, Przeczytane