Ryzyko

Wydawnictwo: Interart
Risico
838510304X
opowiadania, śledztwo, Bond

Na początku lat 90-tych w polskich kioskach można było znaleźć trzy książki Iana Fleminga, które w dość dużym nakładzie wydało Wydawnictwo Interart. W planach było wydanie kolejnych książek, jednak mała sprzedaż spowodowała, że nie ukazały się kolejne. Jedną z tych trzech książek jest "Ryzyko", które w istocie zawiera dwa krótkie opowiadania:tytułowe "Ryzyko" oraz "Własność pewnej damy"....

Fabułę pierwszego z opowiadań wykorzystał Richard Maibaum w scenariuszu filmu "Tylko Dla Twoich Oczu". M zleca 007 rozbicie włoskiej siatki handlarzy narkotyków. We Włoszech Bond kontaktuje się z Arisem Kristatosem, szpiegiem CIA który udziela mu informacji o Enrico Colombo, rzekomym szefie narkotykowego gangu. Skuszony przez pewną damę 007, w niemiłych okolicznościach ląduje na statku Colombo. Tam gangster objaśnia mu,że tak naprawdę to Kristatos zbija ogromne dochody na handlu narkotykami, robiąc przy okazji w konia szefostwa wywiadów. Kulminacja tak jak w filmie następuje w albańskiej przystani.
Drugie z opowiadań z kolei zostało wykorzystane w filmie "Ośmiorniczka". W Londynie niejaka Maria Freudenstein, pracowniczka MI6 chce sprzedać na aukcji klejnot Faberge'a. W istocie jest ona podwojną agentką, pracującą jednocześnie dla MI6 i KGB. Zadaniem Bonda jest wytropienie, kim jest kupiec klejnotu.
Jak widać fabuła obydwu opowiadań nie jest wybitnie skomplikowana.Z żadnego z nich nie dowiemy się również nic nowego na temat Bonda. Ot, poprawne opowiadania. Polecam nie tylko polskim kolekcjonerom, bo cena tej książki na aukcjach internetowych jest bardzo zachęcająca.

Matacz | 2013-02-24
Na półkach: E-Books, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 20 lutego 2013

Dwa krótkie opowiadanka, które nie powalają na kolana, ale nie są też złe. Czyta się szybko i przyjemnie, jednak po skończeniu pozostaje pewien niedosyt. Trochę brakuje akcji, pościgów i uwodzenia kobiet w stylu agenta 007, dlatego książkę polecić można jedynie prawdziwym, zagorzałym fanom Bonda.

gregorio_g | 2010-08-08
Przeczytana: 30 lipca 2010

Dwa króciutkie opowiadanka. Zbyt krótkie, żeby akcja mogła się porządnie rozkręcić. Bondowski styl.

duszek00 | 2016-07-03
Przeczytana: 2012 rok