Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek

Wydawnictwo: Akapit Press
przygody, zamiana, rodzeństwo

Inne wydania

Tosia i Tomek to rodzeństwo, jednak każde z nich jest zupełnie inne. Tosia to spokojna, grzeczna dziewczynka, Tomek - zwariowany chłopak pełen szalonych pomysłów. Na wakacyjny wypoczynek wybierają się w różne miejsca. Los sprawia, że tuż przed wyjazdem muszą w tajemnicy zamienić się rolami. Tomek zmuszony jest chodzić w sukienkach, a Tosia stara się udawać twardego chłopaka. Jak poradzą sobie w nowych wcieleniach? Czy uda im się zachować sekret?

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

eduko7 | 2015-05-15
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 maja 2015

Po tylu latach wróciłam do jednej z książek swojego dzieciństwa pokazującej niezwykłe przygody sympatycznego rodzeństwa - Tosi i Tomka oraz ich krewnych. I okazało się, ze moim uczniom również spodobały się zwariowane pomysły Tomka, próby zmagania się ze strachem Tosi oraz ich wakacyjne perypetie. Myślę, że dla niektórych uczniów ta książka była odkryciem jak można ciekawie spędzać "czas bez komputera".

Olsza | 2013-04-27

Pamiętam jak miałam jakieś 10 lat i czytałam tą książkę na wakacjach u babci. Bardzo mi się spodobała, pełna humoru, lekka i przyjemna. Jeśli ktoś chce poczytać jak bawiły się dzieci jak jeszcze nie było komputerów szczerze polecam. Uśmiech podczas czytania gwarantowany.

Bardzo ciekawa i zabawna książka.
Chętnie do niej wrócę ♥

Dominka1 | 2014-03-27

Zawsze lubiłam powieści Hanny Ożogowskiej.Urzekał mnie w nich klimat beztroski oraz ciekawe przygody jakie przeżywali bohaterowie.W dodatku perypetie książkowych postaci działy się w czasach nieznanych mi osobiście.Realia codziennego życia ,których nie brak w twórczości pani Ożogowskiej były więc dla mnie interesującym dodatkiem .
O czym opowiada "Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek"?O wakacyjnej zamianie rodzeństwa -Tosi i Tomka. W wyniku zbiegu okoliczności w tajemnicy przed wszystkimi dzieciaki zamieniły się rolami. Przebojowy Tomek pojawił się u cioci jako subtelna i cicha Tosia.Dziewczynka natomiast zmuszona została do pobytu u wuja jako krnąbrny i śmiały Tomasz.Jak poradzili sobie z oczekiwaniami
bliskich ?Czy zostali zdemaskowani?Co zyskali dzięki wakacyjnemu pobytowi w "nieswojej skórze"?Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce.
Powieść napisana przystępnym językiem ,obfitująca w zwroty akcji jest bardzo przyjemną i lekką lekturą.Czytając o przygodach...

Justyna Antoniewicz | 2015-06-18
Przeczytana: 2015 rok

Najzabawniejsza, urocza historia dwójki rodzeństwa wyjeżdżające na wakacje.
Tosia to spokojna, uczynna i miła dziewczynka przeciwieństwo brata Tomka zwariowanego, szalonego chłopca z głową pełną zwariowanych pomysłów.
Nie chcąc jechać tam gdzie rodzice ich posyłają chcą zamienić się miejscami.
Czytając miałam wypieki na twarzy i roześmiałam się przy tej książce, żartobliwa, dużo radości, ciepła wnosi podczas czytania.
Przecudna,rewelacyjna książka śmiałam się do łez.
Uwielbiam tą książkę moja ulubiona z dzieciństwa było warto przeczytać!!!

BeataP | 2016-04-08
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane

Super książka dla młodego pokolenia. Czytałam jako dziecko - uwielbiałam ją.

Jula | 2012-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2012

Książka pierwszorzędna. Moja reakcja na pierwszą stronę: chichot. Moja reakcja na dwudziestą stronę: śmiech. Moja reakcja na setną stronę: ból szczęki z powodu śmiechu. Moja reakcja na ostatnią stronę: skręcanie się ze śmiechu na podłodze.

Książka jest lekka, wakacyjna i pisana z rzadko spotykanym humorem. Co raz to wzdychałam: "Biedna Tosia... Biedny Tomek..." Ale za chwilę:"Też tak bym chciała!" No cóż, co prawda mam bliźniaczkę, ale zupełnie niepodobną, więc niestety, zamiana nie wchodzi w grę.. :)

Polecam bardzo gorąco.

lacerta | 2012-06-09
Na półkach: Zekranizowane, Przeczytane
Przeczytana: 09 czerwca 2012

Nie wiem jakim cudem do tej pory nie przeczytałam tej książki. Uwielbiam Ożogowską i tym razem również się nie zawiodłam. Świetne przygody Tosi i Tomka, Ożogowska niezwykle potrafi się wczuć w sytuacje dzieci.
Polecam każdemu, nie tylko młodym, ale i tym starszym.

Marysieńka | 2011-12-22

Jedna z zabawniejszych historii z mojego dzieciństwa. Pani Ożogowska ma talent do pisania o dzieciach, jak niewielu zna ich naturę...Bo dzieci miewają przeróżne pomysły, nie zawsze bezpieczne dla nich samych. Wie o tym większość mam, które muszą wykazać się niewiarygodną wręcz intuicją by przewidzieć nieprzewidywalne:) Tosia i Tomek, Tomek i Tosia - rodzeństwo, niezwykle do siebie podobne ma spędzić wakacje w różnych miejscach - w ostatniej chwili zamieniają się rolami, a co z tego wyniknie....Książka pełna humoru i niewiarygodnych przygód...Bo jak Tosia w roli Tomka ma poradzić sobie wśród kuzynów w leśniczówce albo jak Tomek ma wywiązać się z Tosinych obowiązków u ciotki, wśród samych dziewczyn??? Doskonała książka dla dzieci. Polecam.

Agnieszka | 2010-03-10

Nie pamiętam już, ile razy przeczytałam tę książkę w dzieciństwie, ale była jedną z moich najbardziej ulubionych i często do niej wracałam. Do dziś wspominam przygody Tosi i Tomka, które wtedy wydawały mi się tak niesamowite.