Okładka książki Światło odległych gwiazd

Światło odległych gwiazd

Autor:
Cykl: Retrospektywa (tom 1)
tłumaczenie
Danuta Górska, Arkadiusz Nakoniecznik, Ewa Witecka
GRRM : a retrospective. Vol. 1
wydawnictwo
Zysk i S-ka
typ
papier
6,86 (124 ocen i 9 opinii)

Opis książki

O George'u R.R. Martinie - Gardner Dozois CZĘŚĆ I. FAN W CZTERECH KOLORACH - Tylko dzieciaki boją się ciemności (Only Kids Are Afraid of the Dark) - Forteca (The Fortress) - I śmierć jest jego dziedzictwem (And Death His Legacy) CZĘŚĆ II. PASKUDNY ZAWODOWIEC - Bohater (The Hero) - Zjazd do San Breta (The Exit to San Breta) - Drugi rodzaj samotności (The Second Kind of Loneliness) - Mgły odpły...

O George'u R.R. Martinie - Gardner Dozois

CZĘŚĆ I. FAN W CZTERECH KOLORACH

- Tylko dzieciaki boją się ciemności (Only Kids Are Afraid of the Dark)
- Forteca (The Fortress)
- I śmierć jest jego dziedzictwem (And Death His Legacy)

CZĘŚĆ II. PASKUDNY ZAWODOWIEC

- Bohater (The Hero)
- Zjazd do San Breta (The Exit to San Breta)
- Drugi rodzaj samotności (The Second Kind of Loneliness)
- Mgły odpływają o świcie (With Morning Comes Mistfall)

CZĘŚĆ III. ŚWIATŁO ODLEGŁYCH GWIAZD

- Pieśń dla Lyanny (A Song for Lya)
- Wieża popiołów (This Tower of Ashes)
- Nie wolno zabijać człowieka (And Seven Times Never Kill Man)
- Kamienne miasto (The Stone City)
- Mroźne kwiaty (Bitterblooms)
- Droga krzyża i smoka (The Way of Cross and Dragon)

CZĘŚĆ IV. DZIEDZICE ŻÓŁWIOWEGO ZAMKU

- Pieśni samotności Larena Dorra (The Lonely Songs of Laren Dorr)
- Lodowy smok (The Ice Dragon)
- Na odłączonych ziemiach (In the Lost Lands)

źródło opisu: [Zysk i S-ka, 2007]

Polecamy

Opinie czytelników
Visenna | 2013-08-25
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Czy jako dziecko wymykaliście się z domu, by zaszyć się gdzieś w dogodnym miejscu i podziwiać gwiazdy? Jeśli tak, to macie w sobie dość romantyzmu i wrażliwości, by stać się, no nie wiem, płodnymi pisarzami, jak choćby G. R.R. Martin.

Historia G. R.R. Martina zaczęła się na półwyspie Bayonne w stanie New Jersey. Aż do czasu wstąpienia do college’u nie podróżował, był więc jednym z tych dzieciaków, którym bogata wyobraźnia musi zastąpić możliwość zwiedzania ciekawych miejsc naszego globu. W pierwszej części „Retrospektywy” autor opisuje początki swej działalności pisarskiej – poznajemy bohaterów komiksów, które na długo angażowały wyobraźnię nastolatka; spotykamy studenta, który zamiast pracy zaliczeniowej pisze opowiadanie oparte na faktach (była to „Forteca” bardzo dobrze przyjęta przez prowadzącego); wreszcie Martin dzieli się z nami cennym wspomnieniem, gdy po raz pierwszy udało mu się zobaczyć swoje nazwisko pod tekstem opublikowanym w czasopiśmie „Galaxy”. Ten tekst to opowia...

Jonasz | 2014-03-06
Przeczytana: 05 marca 2014

Retrospektywa jest czesciowo literacka autobiografia George RR Martina, czesciowo antologiom jego opowiadan. W krotkich rozdzialach Autor przedstawia okres swego zycia, zwracajac uwage na literacki inspiracje. Kazdorazowa po otwierajacym, autobiograficznym rozdziale, nastepuja wybrane prace napisane w danym okresie jego zycia.
Pierwszy okres pokrywa lata dzieciece, mlodziencze I studenckie. Niestety (a moze na szczescie) nie zachowalo sie nic z dzieciecych I mlodzienczych krotkich form. Pierwszy zbior wypeniaja opowiadania napisane w czasie uniwersyteckich studiow, wlaczajac to prace dyplomowa z histori skandynawskiej, ktora byla napisana w formie beletrystycznego opowiadania. Ta ostatnio ciekawa, lecz literacko zaledwie przecietna. Otwierajace I zamykajace cykl opowiadania po prostu slabe, bardzo konwencjonalne, zupelnie wtorne.
Drugi rozdzial opowiada o poczatkach profesjonalnego pisarstwa. Martin bez powodzenia poszukujacego pracy jako dziennikarz intensywnie pisze I rozysla...

Rocky | 2014-03-10
Przeczytana: 10 marca 2014

Bardzo ciekawa pozycja. Zbiór opowiadań wraz z krótkimi informacjami o ich powstaniu pozwala lepiej poznać rozwój George'a R.R. Martina jako pisarza. Pierwsze teksty pochodzą z czasów młodości autora. Martin opisuje swoje pisarskie początki, nie zawsze udane próby, oraz pierwsze sukcesy... Czytelnik ma okazję obserwować jak rozwijał się warsztat pisarki autora. Opowiadania - początkowo dość proste, stają się coraz lepsze i coraz bardziej złożone.

Pozycja godna polecenia wszystkim fanom twórczości George'a R.R. Martina oraz tym, którzy sami chcieliby zacząć pisać. Okazuje się bowiem, że nawet wielcy twórcy zaczynali od przeciętnych tekstów i zmagali się z przyziemnymi problemami...

Mallignus | 2013-04-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 marca 2013

Książka to nie tylko zbiór opowiadań, ale przede wszystkim biografia. Sam Martin opowiada o swoich początkach w świecie literatury i trudzie i znoju tworzenia pierwszych opowiadań. A same opowiadania dodają tylko smaczku.
Dla fanów G.R.R. Martina.

Hattu | 2013-11-08
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Hmmmm..... wcześniej myślałem o tym aby tej książki nie oceniać, ale zmieniłem zdanie. Choć nadal nie wiem do końca co o niej myśleć. Niby wszystko jest OK - opowiadania mają "głębię", która zmusza do zastanowienia się nad nimi po przeczytaniu. Oczywiście stoją one na różnym poziomie - te z początku twórczości Martina są zwyczajnie słabe, ale potem jest tylko lepiej. I wszystko byłoby w porządku gdyby nie to............. że nie dałem rady skończyć jej czytać. Zrobiłem przerwę na inną pozycję, a potem zwyczajnie nie mogłem się zmusić do powrotu. Więc cóż, niby wszystko jest ok, ale chyba nie do końca - książka po prostu nie wciąga.

Mamerkus | 2013-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2013

Pierwszy tom "Retrospektywy" pt. "Światło odległych gwiazd" prowadzi nas od pierwszych wprawek literackich Martina jeszcze na studiach, aż do czasów, gdy jego pozycja była już ugruntowana prestiżowymi nagrodami (m.in. Hugo dla "Pieśni dla Lyanny"), ale jeszcze przed debiutem powieściowym. Jedna refleksja niewątpliwie znajduje potwierdzenie w recenzowanym zbiorze - profesjonalni redaktorzy czasopism i wydawnictw literackich mają łby na karku i wiedzą, co jest dobre, a co jest kupsztalem wymagającym schowania na dno szuflady. Otóż w "Świetle odległych gwiazd" najsłabsze są teksty, których nigdy Martinowi nie udało się sprzedać. Czytając np. "I śmierć jest jego dziedzictwem" nie można się temu dziwić, szkoda że w ogóle ten tekst jednak się ukazał, bo jest wyjątkowo fatalny. Jedynie spojrzenie na literacką biografię George'a uzasadnia publikację tego typu koszmarków stylu i konceptu. Podobnie, choć odrobinę lepiej, jest zresztą z "Tylko dzieciaki boją się ciemności" i "Fortecą". Najzabawni...

Serafin | 2010-03-27
Przeczytana: 27 marca 2010

Martin jakiego nie znałem. Inny i "nowy". Bardzo ciekawa biografia doprawiona świetnie dobranymi opowiadaniami, które łączą pewne subtelne detale. Polecam.

Kaśka | 2014-10-28
Przeczytana: 28 października 2014

Nie wszystkie opowiadania przypadły mi do gustu, jednak cudownie było poznać korzenie Pana Martina.

Sztamek | 2014-02-06

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica