Cesarz. Postscriptum

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja wybranych dzieł Ryszarda Kapuścińskiego pod red. B.Dudko i M.Szczygła". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu

"Cesarz. Postscriptum" to nagranie w formacie mp3 książki Ryszarda Kapuścińskiego "Cesarz" według adaptacji Krystiana Nehrebeckiego. Książkę czyta Zbigniew Zapasiewicz. Dzieło zostało wzbogacone o: - 35 zdjęć z Etiopii autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego. - Kalendarium życia Hajle Sellasje I. - Ryszard Kapuściński opowiada Hansowi Magnusonowi Enzensbergerowi o "Cesarzu". - Esej szkockiego...

- 35 zdjęć z Etiopii autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego.
- Kalendarium życia Hajle Sellasje I.
- Ryszard Kapuściński opowiada Hansowi Magnusonowi Enzensbergerowi o "Cesarzu".
- Esej szkockiego dziennikarza Neala Aschersona, recenzenta "London Review of Books".
Czas nagrania: 5 godz. 44 min.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl/

almos | 2013-11-03
Przeczytana: 2012 rok

Genialna książka wspaniale czytana przez wielkiego aktora. Wróciłem do niej po lekturze biografii Kapuścińskiego pióra Domosławskiego, który kwestionował parę faktów, w szczególności że piesek cesarza sikał na buty poddanych, ale jakie to ma znaczenie w obliczu wielkości tej książki. Szkoda, że to tylko fragmenty, ale i tak interpretacja Zapasiewicza daje pełny wgląd w atmosferę książki. No i nadaje jej wymiar niesamowity. Nie mogę się oprzeć, żeby nie przytoczyć jednego cytatu. Oto cesarz wydaje wielkie przyjęcie dla głów państw. Autor szuka spokojnego miejsca wokół sali przyjęć „Od bocznych drzwi, którymi wyszedłem, aż do baraku stali rzędem kelnerzy i podawali sobie półmiski z odpadkami z biesiadnego stołu. Na tych półmiskach płynął w stronę baraku strumień kości, ogryzków, roztaplanych sałatek, rybich łbów i mięsnych ochłapów. Poszedłem w stronę baraku ślizgając się w błocie i w resztkach porozrzucanego jedzenia. Przy samym baraku zauważyłem, że ciemność, która jest za nim,...

Magdalena Ru | 2013-09-29
Przeczytana: 25 września 2013

Świetnie przeczytana przez Zapasiewicza opowieść o cesarstwie, które nie miało szans na przetrwanie. W kraju biednym i skorumpowanym, gdzie ludzie umierają z głodu jak z powodu zupełnie banalnego i zwyczajnego rządził sobie Pan najjaśniejszy i najlitościwszy, umiłowany i dobrotliwy, który zgromadził na zagranicznych kontach miliony dolarów. Pan ten, otaczał się bezmyślną i okrutną, chciwą świtą, na swym dworze pilęgnował donosicielstwo, obłudę, złodziejstwo sam będąc tyranem. Świadectwo tych dni przetwało w opowieści nielicznych, którzy przeżyli upadek tworu, budzącego wstręt a jednocześnie ciekawość nad ludzką naturą prowadzącą do nieuchronnej zagłady.

ems | 2012-01-22
Przeczytana: 2010 rok

Ale to jest nieco inny tytuł niż 'Cesarz'. Nie rozumiem, dlaczego wisi tutaj jako 'inne wydanie'.

RoGeR | 2016-06-03
Pawel Baszanowski | 2016-04-17