Mały Powstaniec

Seria: Warszawa 1944
Wydawnictwo: Muchomor

Pierwsza z serii „Warszawa 1944” książka dla dzieci o Powstaniu Warszawskim. Powstała z inicjatywy i we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego w 62 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Tymoteusz Duchowski, pseudonim Motek, w czasie Powstania Warszawskiego był członkiem 227. Plutonu Harcerskiego. W jego szeregach znaleźli się chłopcy między 15. a 17. rokiem życia. Pluton uczestniczył...

Tymoteusz Duchowski, pseudonim Motek, w czasie Powstania Warszawskiego był członkiem 227. Plutonu Harcerskiego. W jego szeregach znaleźli się chłopcy między 15. a 17. rokiem życia. Pluton uczestniczył w obronie domów na Żoliborzu, pełnił też służbę w kanałach. Harcerze przenosili broń i amunicję na Stare Miasto, a meldunki do Śródmieścia. Nazywano ich "szczurami kanałowymi". Książka "Mały Powstaniec" opowiada o ich losach. Ilustrowana m. in. materiałami z Muzeum Powstania Warszawskiego.

źródło opisu: https://www.muchomor.pl/pl/p/Maly-Powstaniec/165

źródło okładki: https://www.muchomor.pl/pl/p/Maly-Powstaniec/165

eliza | 2016-05-26

Książka ciekawa. Tylko ts kategoria wiekowa wg mnie powinna być 10+

Evik | 2015-08-01
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Książka jest wspomnieniem z Powstania Warszawskiego pana Szymona Duchowskiego pseudonim "Motek". Bardzo ciekawa, wzbogacona o kilka archiwalnych zdjęć. Są w niej i elementy zabawne, np. można dowiedzieć, co się stało, gdy jeden z żołnierzy oddał dowódcy honory, podczas, gdy ten siedział w WC.
Książka została wydana w 2006 roku, kiedy pan Szymon jeszcze żył. Pan Szymon zmarł w 2014 roku.

Książka przeznaczona jest dla młodszych dzieci, polecam. Na końcu książki jest krzyżówka do rozwiązania.Można więc sprawdzić, co pamięta się z lektury :)