Jeszcze dzień życia

Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu

Inne wydania

Reportaż ten jest zapisem wydarzeń wojny domowej w Angoli w ostatnich miesiącach przed uzyskaniem przez ten kraj niepodległości 11 listopada 1975 roku. Autor obserwuje i opisuje wydarzenia z wyludnionej i zagrożonej atakiem obcych interwentów stolicy – Luandy, a także bezpośrednio na froncie. Ryszard Kapuściński przebywając trzy miesiące w Luandzie miał okazję obserwować przebieg tamtejszej...

Ryszard Kapuściński przebywając trzy miesiące w Luandzie miał okazję obserwować przebieg tamtejszej wojny domowej. Posiadając natura lny dar do pozyskiwania sobie zaufania ludzi mógł nie tylko przedstawić to, co zobaczył jako naoczny świadek wydarzeń, lecz skorzystać także z informacji od innych. Wszystko to pozwoliło mu stworzyć ciekawą całość, co teraz ma możliwość ocenić czytelnik w niniejszej publikacji.

"Jeszcze dzień życia” jest książką bardzo osobistą. Nie o wojnie, nie o tych walczących stronach, tylko o zagubieniu, o niewiadomej, o niepewności, co się z tobą stanie. Były tam takie sytuacje, że człowiek właściwie wiedział, że nie będzie już żył. I każdego dnia mówiło się z ulgą: – O, jeszcze jeden dzień z życia mam za sobą, jeszcze jeden mnie czeka. Ale już nie więcej". Ryszard Kapuściński

źródło opisu: http://www.tolle.pl

źródło okładki: wlasne

Książkowa-Fantazja | 2012-08-29
Przeczytana: 2011 rok

Musze przyznać, że to moja pierwsza książka tego autora i bardzo mi się podobała. Z pewnością mogę polecić :)

Artur Schodziński | 2015-09-29
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 29 września 2015

Większość fanów Kapuścińskiego boi się sięgnąć po książkę “Kapuściński non-fiction” Domosławskiego. A szkoda.
Zamiast opinii przytoczę fragment wywiadu a jej autorem:
Newsweek: Kapuściński “jako reporter nie był neutralny, lecz sam angażował się w finansowane przez Kubę i Sowietów działania partyzanckie, np. w Angoli, gdzie miał w rękach karabin...
Artur Domosławski: – Do tego ostatniego sam się przyznawał, tylko nikt tego nie czytał. O tym, że w Angoli chwycił za broń, dowiedziałem się od komendanta Farrusco, którego Kapuściński opisał w książce „Jeszcze dzień życia”. Miałem jednak wątpliwości, czy Farrusco się nie myli, czy dobrze pamięta, bo w końcu od tamtych czasów minęło już tyle lat. Poszedłem więc do czytelni prasy w Warszawie, zacząłem sprawdzać, i okazało się, że wszystko to Kapuściński potwierdził w wywiadach prasowych w latach 70. Sam przyznawał wtedy, że strzelał – tyle że nikt wówczas nie zwrócił na to uwagi i sprawa poszła w niepamięć. (wywiad z 26. 02. 2010,...

Aggie | 2013-08-11
Przeczytana: 22 marca 2013

Ryszard Kapuściński – to nazwisko zna chyba każdy, a fani reportażu zaczytują się w jego książkach. Pomimo tak dużego rozgłosu, a może właśnie dlatego, zajęło mi trochę czasu nim sięgnęłam po jego reportaże. Jako pierwszy wpadł w moje ręce tytuł „Jeszcze dzień życia”, czyli opis narodzin wolnej Angoli.
Pomimo, że książka jest dosyć krótka, wywiera ona na czytelniku ogromne wrażenie. Każda strona niesie relacje z wydarzeń, które zapadają głęboko w pamięć. Dla jednego będzie to opis miasta zamkniętego w skrzyniach, dla drugiego epizod z kobietą-żołnierzem dla jeszcze innego opis spotkania z posterunkiem lub przejazd niezwykle niebezpieczną drogą do Pereira de Eca. Chociaż najprawdopodobniej czytelnik zapamięta to wszystko i nie raz będzie wracał myślami do opisanych w książce przeżyć Kapuścińskiego.
„Jeszcze dzień życia” pochłania czytelnika bez reszty i czasami aż trudno uwierzyć, lub po prostu nie chce się uwierzyć, że te wszystkie wydarzenia miały rzeczywiście miejsce. Lekturę tę...

Meg | 2015-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Angola w 1975 r. oczyma korespondenta. Jest wojna, krew, ludzka głupota, bieda na granicy możliwości egzystencji, cała ta dzika Afryka, nawet kanibale i to już wystarczy na świetny reportaż. W tej całej historii jest jeszcze jedna osoba, chyba najważniejsza - nieśmiertelna dona Cartagina. Ludzki wymiar wojny. To chyba ona przesądza o sile tej opowieści.

Kolejna bardzo dobra pozycja z twórczości Kapuścińskiego! Podczas czytania stałam się świadkiem wydarzeń, które miały miejsce w Angoli tuż przed odzyskaniem przez tan kraj niepodległości. Świadomie i zamierzenie używam słowa "świadek"- sposób pisania Kapuścińskiego sprawia bowiem, że rzeczywiście czuję się świadkiem opisanych wydarzeń. Książka ta pokazuje inny, prawdziwy i niestereotypowy obraz Afryki, za co należy jej się kolejny plus. Do tej pory myśląc o wojnie, myślałam o II wojnie światowej; myśląc o Afryce - myślałam o ubóstwie, głodzie oraz o dzikiej przyrodzie. Za sprawą książki "Jeszcze dzień życia" poznałam zarówno inne oblicze wojny jak i inne oblicze Afryki...
Kapuścińskiego, jak zwykle, polecam!

książek: 2064
Lublinianka | 2012-09-11
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Przyznam szczerze, że obawiałam się, iż książka będzie nudna. Było to moje pierwsze zetknięcie z tym autorem.
Zostałam pozytywnie zaskoczona i bardzo szybko przeczytałam, gdyż mnie wciągneła. Godna polecania.

nephi | 2016-03-24
Przeczytana: 24 marca 2016

Jak na razie jest to dla mnie najlepsza książka Kapuścińskiego. Autor przeniósł mnie do Angoli, kraju ogarniętego wojną, w którym nie wiadomo było co zdarzy się jutro. Czy jego obywatele będą mieli jeszcze dzień życia czy to już jest ten ostatni? Wspaniały reportaż i świadectwo tam tych jakże niedawnych czasów.
Jakiż był mój zachwyt kiedy w internecie natknęłam się na trailer filmu rysunkowego "Another day of life" stworzonego przez Hiszpana Raula De La Fuente na podstawie "Jeszcze dzień życie" (https://www.youtube.com/watch?v=H0ujMbACCS0). Do książki wrócę jeszcze nie raz, a filmu już nie mogę się doczekać.

Abee | 2016-06-27
Na półkach: Lizbona, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Kilka opowiadań reportera - naocznego świadka wydarzeń. Wojna. Portugalia traci kolonię i dla świata rodzi się niepodległa Angola. Narodziny są bolesne - dla walczących stron - ale przede wszystkim dla zwykłych ludzi. Fragmenty, gdzie dosłownie można stracić życie - lub gdzie życie ktoś stracił - poruszają. Zaskakuje opis zwykłego życia w niezwykłych okolicznościach czasu i miejsca. Pomocne ABC na koniec. Opowiadania nie tylko dla luzofanów. Cenne świadectwo, tym bardziej, że spod ręki Polaka.

Krzysiek | 2014-11-10

Czytana dawno ale godna polecenia.

Grimgor | 2010-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2010

Szkoda, że trochę powierzchownie (widać, że to była jego kolejna wyprawa i kolejne państwo ogarnięte wojna) ale czyta się miło i przyjemnie.

Powstaje film o Kapuścińskim

„Jeszcze dzień życia” to film opowiadający historię reportera szukającego prawdy o wojnie. Oparty jest na książce legendarnego polskiego korespondenta wojennego Ryszarda Kapuścińskiego. Produkcja ekranizacji trwała ponad 2 lata i wszystko wskazuje na to, że w tym roku będziemy mogli ją obejrzeć w kinach.

Animacja o Ryszardzie Kapuścińskim

"Jeszcze dzień życia" to film hybrydowy - pełnometrażowa animacja zawierająca prawdziwe zdjęcia filmowe, którą zrealizowano na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego. Opowiada o angolskiej wojnie z 1975 roku. Jej reżyserami są Raul de la Fuente i Damian Nenow.