Nieczyste zagranie

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Squeeze play
83-86743-64-6
noir, kryminał, zagadka

Nieczyste zagranie, wczesna powieść Paula Austera, może być dla miłośników jego twórczości sporym zaskoczeniem. Autor wysmakowanych, ambitnych książek napisał bowiem doskonały kryminał, skrojony na miarę klasyki spod znaku Chandlera czy Macdonalda.Powieściowy bohater, nowojorski detektyw Max Klein kolejne wcielenie mitu o bezkompromisowym tropicielu zbrodni i występku pragnie za wszelką cenę rozwiązać zagadkę morderstwa mistrza baseballu. Nieprzekupny i odważny, ma na szczęście pewną wadę: słabość do pięknych kobiet. Oparta na niekonwencjonalnym pomyśle powieść jest ciekawym eksperymentem na granicy pastiszu. Przede wszystkim zaś literacką etiudą, nieczystym zagraniem intelektualisty, pragnącego sprawdzić siłę i żywotność schematów powieści kryminalnej, po które sięgali wielcy poprzednicy: Faulkner, Robbe-Grillet czy Umberto Eco.

Trithemius | 2016-07-09
Mikołaj | 2014-03-13
zachanassian | 2013-12-02
pierrotlefou | 2013-06-16
Dobrze wyjść z pisarzem: Siri Hustvedt i Paul Auster

Podobno samo życie podsuwa gotowe opowieści, ale tylko tym, co potrafią opowiadać. Skoro tak, to może przeżycia zdarzają się tylko ludziom, którzy umieją przeżywać. Dziś prawdziwa historia o dwójce ludzi, którzy potrafią opowiadać o swoich przeżyciach. Zresztą nie tylko o swoich. Historia małżeństwa pisarzy, Siri Hustvedt i Paula Austera.