Być jak Cybulski?

Wydawnictwo: Fundacja Kino
historyczna

W 2008 roku ukazała się książka poświęcona laureatom Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Wydawana przez Fundację "KINO" publikacja dokumentuje historię jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień artystycznych - Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Niemal 40-letnia historia Nagrody to zarazem historia polskiego kina od lat 60. XX wieku po dzień dzisiejszy. Książka ma z jednej strony przedstawić...

Wydawana przez Fundację "KINO" publikacja dokumentuje historię jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień artystycznych - Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Niemal 40-letnia historia Nagrody to zarazem historia polskiego kina od lat 60. XX wieku po dzień dzisiejszy. Książka ma z jednej strony przedstawić laureatów Nagrody; z drugiej - przybliżyć fenomen jej Patrona i zaprezentować ewolucję pojęcia "aktorstwa" na przestrzeni 40 lat.

Zmarły w 1967 roku Zbigniew Cybulski zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich aktorów i do dziś uchodzi za jedyną prawdziwą legendę polskiego kina. Nagrodę jego imienia przyznano po raz pierwszy już w dwa lata po jego tragicznej śmierci, w 1969 roku. W zamyśle jej pomysłodawców miała ona wyłonić młodych aktorów wyróżniających się talentem i osobowością na miarę Wielkiego Patrona. Wśród laureatów znalazły się takie późniejsze sławy jak: Daniel Olbrychski, Maja Komorowska, Krystyna Janda, Marek Kondrat, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krzysztof Majchrzak, Artur Żmijewski, Zbigniew Zamachowski czy - ostatnio - Kinga Preis.

Inicjatorką publikacji jest pomysłodawczyni Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego Wiesława Czapińska, ceniony krytyk i historyk filmu. Autorami wywiadów i tekstów są dziennikarze i współpracownicy miesięcznika "KINO": Iwona Cegiełkówna (też: koncepcja i redakcja książki), Maciej Gil, Malwina Grochowska, Iwona Kurz, Tadeusz Lubelski, Piotr Śmiałowski, Tadeusz Sobolewski, Adam Wyżyński i Konrad J. Zarębski. Konsultacji merytorycznej i redakcyjnej udziela Bożena Janicka, wybitny krytyk filmowy, jeden z największych autorytetów w dziedzinie polskiego kina.

Publikacja dofinansowana została przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Fundację J&S Pro Bono Poloniae.

źródło opisu: http://www.nagrodacybulskiego.pl/ksiazka.php

źródło okładki: http://www.nagrodacybulskiego.pl/ksiazka.php