Zmiany w podatku VAT w 2005 roku

Wydawnictwo: Difin
biznes, finanse

Seria: Vademecum Podatnika Zmiany w podatku od towarów i usług na 2005 r. są wynikiem harmonizacji polskiego prawa podatkowego z przepisami Unii Europejskiej. Dyrektywą Rady Unii Europejskiej z dnia 7.10.2003 r. Nr 2003/92/WE wprowadzono zmiany do VI Dyrektywy Rady z dnia 17.05.1977 r. w zakresie systemu podatku VAT w kontekście rynku wewnętrznego energii elektrycznej i gazu. Tym samym Polska została zobligowana do dokonania zmian w opodatkowaniu dostaw gazu i energii elektrycznej, a w szczególności zmian w określeniu miejsca świadczenia tych usług.W dniu 23 grudnia 2004 r. Minister Finansów wydał nowe rozporządzenie regulujące zasady stosowania kas rejestrujących. Rozporządzenie to min. określa zakres zwolnień od obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu tych urządzeń. Jedną ze zmian obowiązujących w 2005 r. jest wyłączenie ze zwolnienia od ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących pozłotników, lakierników, introligatorów i tapicerów.Dodatkowo ustawodawca proponuje wprowadzić zmiany w zakresie wysokości opodatkowania usług dostępu do Internetu. Obecnie obowiązujące zwolnienie z podatku od towarów i usług w zakresie dostępu do Internetu jest przedmiotem postępowania wszczętego przez Komisje Europejska z tytułu naruszenia prawa wspólnotowego. Uwzględniając przepisy VI Dyrektywy, usługi dostępu do Internetu z nielicznymi wyjątki winny być opodatkowane stawką 22%.W niniejszej pozycji omówione zostały wszystkie zmiany w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jakich dokonał ustawodawca w 2005 r. , ze szczególnym zwróceniem uwagi na zagadnienia związane z kasami rejestrującymi, oraz proponowane zmiany do ustawy o podatku od towarów i usług, które mają na celu dostosowanie przepisów o podatku od towarów i usług do wymogów prawa wspólnotowego.