Mity, Błędy I Oszustwa HistorII

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

...Spory, mity i zagadki historii mogą dotyczyć prawdziwego znaczenia postaci historycznej lub wydarzenia historycznego...

Książki o tak sensacyjnym tytule rzadko okazują się wartościowe, dlatego do tej pozycji podchodziłem z dużą ostrożnością. Nie zawiodłem się jednak, gdyż ,,Mity, błędy i..." są pozycją solidną. Tylko tyle, ale i tak więcej niż od niej oczekiwałem. Zawiera sporo ciekawostek i faktycznie obala sporo popularnych przekłamań. Z drugiej jednak strony, autorzy w wielu sprawach przedstawili jedynie swoją opinię nawet nie próbując jej udowodnić, przez co niektóre hasła wyglądają tak: ,,[popularna opinia] - To nieprawda. W rzeczywistości wyglądało to tak [i tutaj opinia autorów]", przez co sporej części podanych w niej informacji nie można traktować poważnie. Wadą książki jest również jej koncentracja na sprawach anglosaskich, co specjalnie nie dziwi, ale tytuł książki nie brzmi: ,,Mity, błędy i oszustwa w historii Wielkiej Brytanii i USA", prawda?

Rosemary | 2016-09-25
Na półkach: Historia, 2016, Przeczytane