Historia literatury Jidysz

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Książka prezentuje historię języka i literatury jidysz od początków piśmiennictwa w jidysz po czasy dwudziestolecia międzywojennego i współczesne.Autor zajmuje się m.in. fenomenem języków żydowskich i powstaniem języka jidysz, zapożyczeniami z literatury niemieckiej, adaptacjami z literatury włoskiej, epiką biblijną, teatrem, pieśniami historycznymi, osobny rozdział poświęca też Isaacowi Bashewisowi Singerowi.

Witold Lisek | 2015-04-07
Na półkach: Przeczytane, Judaica, Nabytki

Jeszcze podczas studiów miałem mozliwośc uczestniczyc w wykładach prof. Chone Shmeruka- własnie o historii literatury jidysz.
Był to jeden z 2 moich obowiazkowych wykładów monograficznych(drugi to Tbetańska Księga o Życiu i Umieraniu popularnie,a mylnie nazywana Tyb Ks Śmierci).
Swietny.
Prof niezwykle barwnie i plastycznie potrafił ukazać obraz świata już nie istniejacego-zamordowanego świata kultury i jezyka jidysz ,gdyż sam był czynnym uczestnikiem tamtego przedwojennego swiata(znał np osobiscie obu Singerów-zresztą starszy Israel Joszua,był o wiele bardziej utalentowany niz jego brat póżniejszy jak wiadomo lauret Nobla (inna sprawa jak i kto mu te nagrode załatwił-patrz Tuszyńska -Pejzarze pamieci)-Isaac Bashevis Singer(właś.Zynger).
Umiał równiez badzo plastcznie pokazać zarówn swiat galicyjskich chasydskich miasteczek z ich zyciem codziennym handlem i targowiskami .jak i swiat warszawskich Nawelewek i redakcji żydowskich gazet.
Słowem malował jak Chagall obrazami.
W ksiaze...

Madziulka | 2016-06-08