Pierwsze państwo słowiańskie. Państwo Samona

Seria: Klasyka Polskiej Mediewistyki
Wydawnictwo: Templum
historyczna

Państwo Samona jest książką otwierającą cykl Klasyka Polskiej Mediewistyki a serii, która ma na celu rozpowszechnić bardzo ważne tytuły dla polskiej nauki oraz otworzyć na nowo dyskusję nad pewnymi zagadnieniami z naszej przeszłości. Aktualne wydanie dzieła Profesora Labudy zostało ponownie przejrzane, znalezione błędy poprawione. Jako pomoc naukowa został stworzony indeks osobowy. Pan Profesor Gerard Labuda napisał w sierpniu 2009 Posłowie a omawiające postęp w badaniach oraz literaturą nad dziejami państwa Samona.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

W sześćdziesiąt lat po pierwszy wydaniu Państwa Samona z 1949 r. niedawno zmarłego prof. Gerarda Labudy, w 2009 r. Wydawnictwo Templum otwarło swoją „reprezentacyjną” serię Klasyki Polskiej Mediewistyki wydaniem tego wielce poczytnego tytułu.

Już na wstępie niniejszej recenzji trzeba jasno i wyraźnie zaznaczyć, że jak dotąd nie ukazała się żadna inna pozycja naukowa, tak w Polsce jak i na świecie, traktująca o genezie, istnieniu i upadku państwowości Słowian Karynckich, którego budowniczym był Frank, Samon. Czyni to pracę Gerarda Labudy jako niezwykle uprzywilejowaną, a co najważniejsze, jak dotąd nie podważoną w całym swym formacie, poza rzecz jasna drobnymi szczegółami o czym czytelnik dowie się w miarę lektury recenzowanej tutaj książki. A skoro mowa o tym, to czas najwyższy przejść do omówienia sprawy tzw. zawartości publikacji.

Układ i treść

Wydanie nawiązuje wprost do pierwowzoru. Widać to na przykładzie układu, który udało się zachować w oryginale. Recenzowane wznowienie...

| 2016-01-13
Przeczytana: 12 września 2015

Sporo ciekawych wiadomości z dawnych czasów.

totemwikinga | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016