Indie

6 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Od Curzona do Nehru i później. Historia Indii widziana od środka ze wstępem zakira Husaina, byłego prezydenta Indii.& Pierwsze polskie wydanie wspomnień jednego z najwybitniejszych indyjskich dziennikarzy &&ndash, Durgi Dasa (1900&&ndash,1974). W jaki sposób, w ciągu niespełna wieku, dawna kolonia brytyjska odzyskała niepodległość, zbudowała z kilkuset elementów spójną strukturę państwową i przekształciła się w mocarstwoa Kim byli ludzie kierujący Indiami i podejmujący kluczowe decyzje w latach przed i po ogłoszeniu republikia Jak przebiegały pierwsze lata samodzielnych rządówa z jakimi problemami musieli się zmierzyć przywódcy kilkusetmilionowego narodu, który dziś ma ponad miliard mieszkańcówa Dlaczego Indie nie podążyły w stronę dyktatury, jak to miało miejsce w wielu państwach Azji, lecz stały się, co Hindusi z dumą podkreślają, największą demokracją świataa Losy Indii w XX wieku, widziane i komentowane & od środka , umożliwiają polskiemu czytelnikowi poznanie wielu cennych szczegółów i niepowtarzalnej atmosfery okresu walki o niepodległość i pierwszych lat republiki.

KrzysztofIwanek | 2014-10-19

Jako zbiór anegdotek jest do doskonałe uzupełnienie do historii Indii w dwudziestym wieku. Wykładowca może na przykład zebrać sobie stąd różne smaczki i ubarwiać nimi wykład. Ale jako historia Indii książka broni się już mniej. Bo też jest to książka napisana przez dziennikarza, więc jest to po troszę historia jego życia, po części historia Indii a po części zbiór uzyskanych przez dziennikarza w wywiadach informacji i zebranych skądinąd ciekawostek. Ale w efekcie nie jest to ani reportaż ani monografia. Drugą wadą jest dla mnie sposób, w jaki poglądy autora rzutują na sposób opisu. Widać, że nie lubił Nehru i Gandhiego, a sercem był bliżej Patela i hinduskich nacjonalistów. I w porządku, miał do tego pełne prawo. Ale jeśli pisze się historię kraju, to takie poglądy nie powinny prowadzić do przemilczenia pewnych ważnych wydarzeń czy ich skrótowego opisu. Chodzi mi o zabójstwo Gandhiego, które przedstawiono tak skrótowo i wybiórczo, że w zasadzie nie wiadomo kto zabił i po co.
Moja...

Chaoticreader | 2016-10-13
nemesis93 | 2016-08-26
Na półkach: Indie, Chcę przeczytać
Muminka | 2016-07-21
Na półkach: Chcę przeczytać, Moje!
Mariola | 2016-02-17
Na półkach: Posiadam, Chcę przeczytać