Nie odstępuj ode mnie

Wydawnictwo: Świat Książki

Poruszająca powieść psychologiczno-obyczajowa o życiu, miłości i Bogu, napisana z głębokim zrozumieniem ludzkich słabości. Jest rok 1959. Do małego miasteczka w Nowej Anglii przybywa nowy pastor. Chętnie służy pomocą, ale jest młody, przystojny i ma piękną, elegancką żonę. Miejscowym ludziom, zmęczonym, zazdrosnym i zakłamanym, nowo przybyli wydają się zbyt doskonali. śmierć żony sprawia, że pastor zostaje sam z dwiema córeczkami. Teraz on potrzebuje ciepła i zrozumienia od swych parafian, lecz oni nie chcą mu pomóc. Dlaczegoa

Jolanta | 2016-10-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 12 października 2016

Małe miasteczko i jego mieszkańcy. Znudzeni monotonią życia, potrzebujący jakiejś podniety. Młody pastor - Tylor Caskey, od samego początku intrygował ludzi przyzwyczajonych do starego, poprzedniego pastora, ale wzbudzał ich sympatię. Do pewnego momentu. Wg Tylera "jego praca polega na tym, by stanąć w kościele z wyprostowanymi plecami i uniesioną głową i sprawić, by wierni zrozumieli, że bycie chrześcijaninem to nie hobby. Bycie chrześcijaninem to ciężka praca. Bycie chrześcijaninem to zapytywanie samego siebie: w jaki sposób najlepiej obdarzać miłością? Jego praca polegała na nauczaniu wiernych, prowadzeniu ich, służeniu przykładem". Czy to wystarczy?
Żona pastora zaś, nie była akceptowana przez mieszkańców. Zbyt seksowna, wyzywająco ubierająca się, niepokorna. Nie chciała uczestniczyć w życiu parafian. Tylor mimo starań nie był w stanie sprostać jej oczekiwaniom.
Po jej śmierci, zostaje sam z dwiema małymi córeczkami. Młodszą bierze do siebie jego matka, a starsza, 5-cio letnia...

Tania | 2014-06-16
Przeczytana: 09 lipca 2011

Powieść obyczajowa mniej wymagająca od nagrodzonych Pulitzerem "Okruchów codzienności" tej autorki.

Studium kobiety zamkniętej w patriarchalnym społeczeństwie, gdzie nie ma litości dla wyłamującej się konwenansom osobowości oraz studium mężczyzny, od którego oczekuje się, by był dobry jak sam Bóg.

bevis | 2015-10-06
Przeczytana: 04 października 2015

Książka jest absolutnie wyjątkowa, a jej lektura była dla mnie głębokim przeżyciem. Autorce udało się poruszyć tematy, których w powieściach zwykle się nie porusza (lub porusza nieudolnie): relacji z Bogiem, cierpienia i samotności, nieustannych poszukiwań sensu, bliskości drugiego człowieka. Bohaterowie powieści cierpią, często źle postępują, nie znają gotowych rozwiązań, a te, które uznali za dobre, okazują się bez wartości w obliczu próby, podobnie jak gładkie formułki z przeczytanych książek. Jednak autorka ma dla nich ogromne współczucie, z niesłabnącym uporem wyszukuje odrobinę dobra i miłości w każdym. To wszechogarniające współczucie wydaje się nie tylko receptą na samotność, ale i jedyną ocalającą wartością. Książka jest tak poruszająca, że musiałam co jakiś czas odkładać ją na chwilę, żeby trochę pomyśleć. Główny bohater pastor Tyler Caskey jest niezwykle sympatyczną postacią. Los go nie oszczędza: śmierć ukochanej żony poprzedzona jej ciężką chorobą, konflikty...

Książkowo_czyta | 2011-10-14
Na półkach: Przeczytane, 2010, Oddane
Przeczytana: 25 maja 2010

Opowieść o ludzkich dramatach, słabościach i bezsilności lecz także o walce z zawiścią otoczenia oraz mocy miłości...

Marek Krzystek | 2016-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2016

Wydawałoby się, że amerykańska prowincja jest literacko wydeptana i przeorana, ale najwyraźniej jest to miejsce, w którym nigdy do końca nie przejdzie się wszystkich ścieżek. W przypadku „Nie odstępuj mnie” spacerujemy taką nową, acz wcale nie obcą ścieżką. Spokojna, subtelna ale prowadzona pewną ręką akcja, powoli obznajamia nas z realiami mieściny zanurzonej w ciągnących się bez końca jesieniach i zimach. Dla mnie jest to opowieść o utracie wiary, nie tylko w Boga, także w miłość i w ludzi. Opowieść o tym, że tak łatwo wyklucza się z małej lokalnej społeczności. Bohater przechodzący najcięższą próbę w swoim życiu nie tylko dowiaduje się wiele o osobie, dowiaduje się także, że ludzie wokół niego są bezlitośni, że nie może liczyć na pomoc tych, którym on sam wiele razy w życiu pomagał, że tak łatwo ich szacunek przekształcił się we wzgardę. Nikt nie powie wprost, nie ma zarzutów, ale wystarczy powiedzieć nie to słowo, które ktoś by sobie życzył, wystarczy zachować się trochę...

miedzystronami | 2011-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2011

"Nie odstępuj ode mnie" to powieść psychologiczno – obyczajowa poprzedzająca głośne ostatnio "Okruchy codzienności".

Do małego miasteczka w Nowej Anglii przybywa nowy pastor Tyler Caskey wraz ze swoją żoną Lauren. Wszystkie oczy zwrócone są na nowo przybyłych i wiadomo, że zostaną oni poddani surowej ocenie. Wiadomo, nie łatwo jest wejść do szczelnie zamkniętego środowiska, zdobyć zaufanie i szacunek. Lauren całkowicie różni się od wszystkich członków społeczeństwa, jako pochodząca z bogatej rodziny, rozpieszczona i spędzająca czas głównie na zakupach nie potrafi odnaleźć się wśród Kółek Dobroczynności czy Kółka Religijnego. Jest zbyt napuszona, zbyt wytworna i wyniosła. Tyler - mężczyzna zwracający uwagę, przystojny i młody stara się za wszelką cenę wkupić się w łaski mieszkańców.
Oboje są dla, zmęczonych życiem i codziennymi problemami, mieszkańców zbyt doskonali, zbyt błyszczący i idealni. Oni źle się czują w obecności kogoś tak kryształowego. Muszą mieć pastora – człowieka,...

Dor | 2017-06-19

Świetny warsztat ma Pani Strout. Książka zaczyna się jak bajka.... Bardzo podobna w klimacie do Olive Kitterige. Miło się czytało.

Anna | 2016-04-19
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Autorka dotyka trudnych tematów: samotność, wyobcowanie, ostracyzm, eutanazja. To jednak jedynie muśnięcia, delikatnie naszkicowane. Sama historia i mdły główny bohater nie zaangażowały mnie na tle, żeby pobudzić do głębokiej refleksji.
Być może, po wcześniejszej lekturze „Olive Kitteridge” postawiłam autorce zbyt wysoko poprzeczkę.

asia97 | 2010-11-03

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Chcę przeczytać zachęcona innym tytułem tej autorki. "Okruchy codzienności" zrobiły na mnie duże wrażenie i jeśli ten tytuł jest tak samo życiowy, psychologiczny, opowiadający o normalnym życiu i normalnych ludziach w taki trafny sposób to będę bardzo zadowolona.

Anka Łacek | 2017-03-06
Przeczytana: 06 marca 2017

Piękna i prawdziwa

„Bracia Burgess” – opowieść o dynamice rodzinnych relacji

O Elizabeth Strout pisano, że ożywia codzienność z zadziwiającą mocą i ma wspaniały dar uczłowieczania bohaterów. W ręce polskich czytelników trafiają właśnie „Bracia Burgess” – powieść uchodząca za najlepszą w dorobku pisarki. Na jej podstawie Robert Redford produkuje miniserial dla telewizji HBO.