Społeczności chłopskie ziemi chełmskiej w późnym średniowieczu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
historyczna

Przedstawiona praca podejmuje ważny problem funkcjonowania społeczności chłopskich w epoce późnego średniowiecza. Temat ten jest co prawda obecny w historiografii polskiej od dawna, niemniej w odniesieniu do niektórych ziem i prowincji badania nad społecznymi dziejami wsi są dalece niezadowalające. Tak się rzecz ma m.in. z obszarem ziem ruskich Korony, włączonych do Polski stosunkowo późno, stanowiących już z tego powodu odrębny problem badawczy. Jego odmienność wywodzi się stąd, że był on klasycznym terytorium pogranicza kulturowego, silnie zróżnicowanego etnicznie i wyznaniowo. Dlatego losy zasiedlających go społeczności toczyły się w specyficznym tylko dla nich rytmie, nieco inaczej niż to miało miejsce w rdzennych prowincjach polskich.

Ewa | 2016-05-01
Homo_Mediaevalis | 2014-05-13