Bagaże Franza K.

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik

Bohaterami książki są polscy Żydzi, których losy rozrzuciły po całej Europie. Jej duchem jest Franz Kafka. Każda z postaci, o których jest ta opowieść, w jakiś sposób była związana z tym praskim urzędnikiem, jednym z największych pisarzy XX wieku.

Takiego podejścia do Franza Kafki jeszcze nie widziałam.
Autor mógł pójść łatwą drogą i pisać jedynie o miłościach tego wielkiego pisarza, jednakże skupił się na czymś innym, obiektem jego zainteresowań stała się na dobrą sprawę jedynie Dora Diamant i jej losy.
"Bagaże Franza K." to opowieść o w większości polskich Żydach, w jakiś sposób związanych z Kafką. Każdego z nich los nosił po Europie i u każdego Kafka zajmował jakieś specjalne miejsce w życiu nawet wiele, wiele lat po swojej śmierci.
Wśród bohaterów książki Grzeli znajdziemy poza Dorą Diamant Madame Czyżyk, aktorkę teatru jidysz, siostry Kafki oraz Icchaka Leviego, wiecznie spłukanego żydowskiego aktora.
Jestem pod wrażeniem, jak wiele źródeł autor przejrzał w poszukiwaniu informacji (bibliografia jest zaiste imponująca) i z jak dużą liczbą osób się konsultował. Tym większe ma moje uznanie.
Książkę czyta się dobrze - to było moje pierwsze spotkanie z twórczością Grzeli i na pewno nie ostatnie, jego styl bowiem baaaardzo...

zimt89 | 2011-06-21
Przeczytana: 2011 rok

Kafka roił się nam zawsze jako mroczny, depresyjny osobnik. Na zdjęciach przeszywał nas smutnym wzrokiem i intrygował ironicznym półuśmiechem. Tutaj poznajemy go przez pryzmat ludzi, którzy mieli z nim mniejszy lub większy kontakt. Stał się w moich oczach CZŁOWIEKIEM, nie wyłącznie PISARZEM. Levi, Mania Czyżyk, Dora Diamant...

Początkowo irytował mnie sposób pisania autora, ale wydaje mi się, że było to wynikiem lekkiego dysonansu kognitywnego. Kafka wydawał się nieosiągalny, stał się mitem. Grzela pokazał, że było inaczej. Miesza formę dziennikarską z literackością opisów. Momentami wychodzi mi to lepiej lub gorzej, ale w rozdziale o Dorze i ostatnich dniach Franza spisał się na medal. Bardzo miło się go czytało. Myślę, że warto sięgnąć po tę książkę, bo uzupełnia informacje na temat Kafki i jego relacji z ludźmi.

Goris | 2016-08-20
Przeczytana: lipiec 2016