RPA, historia, XX wiek, apartheid
historyczna

Jedyna pozycja w literaturze polskiej ukazująca całościowo dzieje Afryki Południowej od początku XX stulecia do pierwszych lat XXI wieku. Koncentrując się na przemianach politycznych, autor uwzględnia też aspekty kulturowe, gospodarcze i społeczne, które kształtowały historię XX wieku tego kraju. W obszernym wstępie opisuje, jak ukształtowanie geograficzne oraz wydarzenia, które miały miejsce w poprzednich wiekach, wpłynęły i nadal wpływają na jego aktualną historię, stara się także ukazać skrótowo sprawy związane z obecnością Polaków w RPA.

źródło opisu: opis z okładki

Koval | 2013-03-27
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 28 marca 2013

Książka prof. Andrzeja Gąsowskiego ukazała się w marcu 2007 roku w serii TRIO „Historia państw świata w XX wieku”. Republika Południowej Afryki jest jednym z tych nielicznych krajów Czarnego Lądu, o którym polscy czytelnicy wiedzą stosunkowo wiele. Jednocześnie jest krajem, na temat którego pokutuje w Polsce mnóstwo przesądów. Wprawdzie literatura dotycząca RPA jest względnie obfita, ale jednocześnie bardzo nierówna i trudno dostępna. Nowa pozycja, obejmująca także najnowsze wydarzenia (kalendarium jest dociągnięte do sierpnia 2006 roku), choćby z tego powodu jest bardzo potrzebna.
Autor przyjął układ chronologiczny, zaczynając od krótkiego wprowadzenia obejmującego prehistorię południa Afryki i kolonizację europejską w latach 1652 – 1899. Część osób może być tym rozczarowana, ale należy pamiętać, że to opracowanie jest poświęcone dziejom RPA w XX wieku. Zwłaszcza, że mimo skromnych rozmiarów dostajemy porządny zestaw informacji faktograficznych.

Zasadniczy opis zaczyna się od...

Eszem | 2014-12-04
Dee | 2013-02-05