zniewalanie Polski

Wydawnictwo: Nortom
historyczna

Czytelnik po raz pierwszy otrzymuje tak obszerną publikację, która w szerokim kontekście historycznym ukazuje proces zniewalania Polski, powtarzający się cyklicznie w jej tysiącletniej historii. Na ten proces składały się czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Wśród zewnętrznych dominowały: agresja militarna sąsiednich państw i ingerencja w wewnętrzne sprawy naszego kraju, poprzez narzucanie określonych koligacji dynastycznych, przekupstwo oraz propagandę szkalującą państwo polskie i naród polski. Natomiast wśród czynników wewnętrznych dominowały: brak reform struktury władzy, wybieranie podczas elekcji władców działających na szkodę Polski, pobłażliwość dla zdrajców, przekupstwo wśród elit rządzących, zły ustrój parlamentarny i bierność narodu w określonych sytuacjach historycznych. Wymienione czynniki spowodowały, że Polska utraciła na ponad 100 lat niepodległość, a po jej odzyskaniu, była już krajem o mniejszym znaczeniu na arenie międzynarodowej. Cennym walorem tej publikacji jest fakt, że autor udokumentował również współczesne mechanizmy sprawowania władzy oraz bierność społeczeństwa, które zarówno w działaniach zewnętrznych jak i wewnętrznych, prowadzą do stopniowego zniewalania Polski..

Lidia | 2014-05-13
Bartek Wójcik | 2013-07-10