Globalizacja i regionalizacja gospodarki światowej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
biznes, finanse

Książka zawiera analizę i ocenę blasków i cieni globalizacji i regionalizacji. Oba te zjawiska wywieraja duży wpływ na życie gospodarcze, polityczne i społeczne we wszystkich krajach i regionach świata. W wyniku postępującej globalizacji umocniły się ponadnarodowe centra władzy ekonomicznej, które decydują o wielkości i kierunkach międzynarodowych przepływów kapitału i tym samym o losie coraz większej liczby mieszkańców naszego globu. Globalizacja sprzyja unifikacji rynków, systemów produkcji, handlu i przepływów kapitału. Jednocześnie prowadzi do polaryzacji ludności zamieszkującej różne kraje i regiony świata. Swoistą reakcją na postępującą globalizację było nasilenie procesów regionalizacji współpracy gospodarczej, w wyniku której wiele krajów, szczególnie słabiej rozwiniętych, ma szansę stopniowego dostosowania się do nowych warunków działania na rynku globalnym. We współczesnym, coraz bardziej współzależnym świecie najlepszym sposobem rozwiązywania problemów lokalnych jest właśnie działanie w skali globalnej .

Kasia | 2015-01-10