Sprzysiężenie Dominus

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Akcja powieści dzieje się w 1399 roku w Londynie. Czternasty wiek dobiega końca i ludzie mówią o apokalipsie. Na tronie zasiada najdziwniejszy i najbardziej interesujący z angielskich królów, Ryszard II. Późniejszy okres jego rządów mącą osobliwe znaki i przepowiednie. Mniszka z klasztoru w Clerkenwell, siostra Clarice, doznaje wizji przyszłości. Autentyczna prorokini czy narzędzie sił doczesnycha Istnieje sekta predestynowanych, którzy czują się powołani do tego, żeby sprowadzić dzień Sądu Ostatecznego, ale są również groźne siły, które im się sprzeciwiają... Chcąc rozjaśnić te tajemnicze wydarzenia, Peter Ackroyd udał się po pomoc do najwybitniejszego poety tego okresu, Geoffreya Chaucera. Mamy tu zatem mieszczkę z Bath, kapelana mniszek, włodarza, żeglarza całą obsadę Opowieści kanterberyjskich. Każda z tych postaci ma swoją historię, która wzbogaca całość fabuły. Razem powołują przeszłość do życia z olśniewającym bogactwem szczegółów.

Amel V | 2014-09-26
Przeczytana: 23 września 2014

Londyn 1399 rok. Książka składa się z 22 opowieści, które odsłaniają przed nami kolejne fragmenty spisku tajnego sprzysiężenia, który ma na celu obalenie Ryszarda II. Spiskowcy sterują nastrojami londyńczyków. Dziwaczne proroctwa mniszki siostry Clarice i seria morderstw (aktów terroru) dokonywanych w londyńskich kościołach przez wyznawców sekty predestynowanych wywołują strach i pogłoski o Końcu Świata. To sprawia, że ludzie akceptują obalenie władcy. Predestynowani uważają, że są już zbawieni, więc nic co zrobią nigdy nie będzie grzechem. Nawet największe zbrodnie już są im przebaczone, a właściwie są dobrem przez to, że są czynione przez nich. Jednak sami są marionetkami w rękach tajemniczego i wszechwładnego Dominusa.
Dobrze się czyta. Według autora fabuła jest rekonstrukcją tego co odkrył i czego domyślił się na podstawie źródeł historycznych.

Pazaak | 2016-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2016

Do wszystkich czytających tą recenzję:
Przed czasami lubimyczytac.pl również prowadziłem listę książek przeczytanych. Właśnie do niej dotarłem, niestety nie rozpisywałem się po przeczytaniu każdej pozycji. Są to xsiążki, które przeczytałem między 11.2010, a 09.2011. Oprócz tytułu zamieszczałem ocenę Treści i Formy i, niestety tylko ją będę dodawał w tym zestawieniu. (trochę z racji tego, że pamięć zawodna i nie wiem czy byłbym w stanie się wartościowo o wszystkich pozycjach wypowiedzieć).
T: 4
F: 8

Aska96 | 2011-05-15
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 15 maja 2011

Koszmar!~Podziwiam tych, którzy wytrwali do końca! Polecona przez przyjaciółkę - okazała się złym wyborem...

keo | 2013-12-03

Nie polecam.