Pokorny włamywacz

Tłumaczenie: Anna Gren
Cykl: Bernie Rhodenbarr (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Burglars Can't Be Choosers

Bernie Rhodenbarr, książę złodziei w Nowym Jorku, wpadł tym razem w prawdziwe tarapaty! Tajemniczy grubas, który wie dziwnie dużo na temat kariery Berniego, proponuje włamywaczowi pięć tysięcy dolarów za kradzież niebieskiego, skórzanego pudełka. Bernie ma się dostać do mieszkania w budynku na East Side i zabrać stamtąd rzeczone pudełko, ale nie wolno mu go otworzyć. Włamywacz wie, że powinien odmówić, ale przyjmuje propozycję, ponieważ czasy są ciężkie. Wydawało się, że wszystko idzie jak z płatka. Niestety zanim Bernie znalazł pudełko, w mieszkaniu pojawiło się dwóch mężczyzn w niebieskich policyjnych mundurach. Włamywacz próbuje się z nimi dogadać, ale policjanci znajdują w sypialni trupa i Bernie bierze nogi za pas. Podejrzany o morderstwo, musi teraz zdecydować: wiać z Nowego Jorku, czy też narażając się na aresztowanie (albo i gorzej), próbować znaleźć prawdziwego zabójcę… Bernie Rhodenbarr nie musi nikogo udawać – jest nowoczesnym i szarmanckim mężczyzną. Ta cudowna postać ujmuje nas naturalnym urokiem osobistym i sprytem. Przystojny zawadiaka Blocka nie skrzywdziłby nawet muchy. Jego język – a raczej język Lawrence‘a Blocka jest ironiczny, zabawny i elegancki. Gdyby Dashiell Hammet tworzył dziś kolejne tomy przygód bohaterów Papierowego człowieka, jego książki byłyby z pewnością podobne do dokonań Lawrence‘a Blocka.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Meowth | 2017-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2017

Całkiem przyjemne "czytadełko" sensacyjne. Główny bohater, Bernie Rhodenbarr, swoistym wisielczym poczuciem humoru przypominał mi chwilami postaci w klasycznych kryminałów Hammetta czy Chandlera, aczkolwiek nie jest detektywem, przeciwnie, włamywaczem i to jednym z najlepszych w swoim fachu. No i uczciwie zaznaczyć należy, że książka nie ma tej gęstej, ciężkiej atmosfery, jaką po mistrzowsku tworzyli wyżej wymienieni, a Berniemu daleko do cynizmu Lew Archera czy Philipa Marlowe'a. Jest jednak całkiem zgrabna zagadka, którą Bernie rozwiązuje niczym rasowy detektyw, jest ciekawe, logiczne rozwiązanie, a całość czyta się gładko. Dodatkowa zaleta to postać samego Berniego, którego po prostu nie sposób nie polubić.

Anksunamun | 2016-07-05
Przeczytana: grudzień 2010