Mitologia. Mity i legendy świata

Tłumaczenie: Sylwia Środa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Mythology : myths, legends & fantasies
historyczna

Imponujacy zbiór mitów z różnych kręgów kulturowych całego swiata, od najbardziej znanych greckich czy rzymskich, poprzez mity i legendy Bliskiego Wschodu, aż po mityczne opowiesci Eskimosów. Ksiażka ujawnia intrygujace tajemnice mitycznych Bogów, demonów i dziwnych stworzeń oraz pochodzenie rozmaitych zaklęć, proroctw i przesadów od legendarnego Ulissesa, tajemniczej Atlantydy, poprzez swiętego Graala, Krysznę i wiarę w niesmiertelnosć starożytnych Egipcjan, aż po szamanizm australijskich Aborygenów i wierzenia Indian.

źródło opisu: PWN, 2009

Pola | 2015-02-14

Książka,o której właśnie piszę opinię, stoi teraz dumnie w honorowym miejscu,widoczna dla wszystkich.Zasłużyła sobie na to.
,,Mitologia.Mity i legendy świata" otrzymałam w prezencie od rodziców, jako, że jestem wielką pasjonatką wszelkiej mitologii.Do tej pory napotykałam jedynie na książki dotyczące wierzeń Greków i Rzymian,rzadko na te przedstawiające opowieści innych ludów.
A tu niespodzianka.
Owszem,pierwszy i największy dział dotyczy przebogatej mitologii greckiej, ale bynajmniej całe tomiszcze nie traktuje tylko o tym.Z każdą kolejną stroną czytelnik podróżuje w inny zakątek świata, poznając niesamowite wierzenia rozmaitych ludów.Mitologia słowiańska, romańska, fińska, celtycka, tybetańska, japońska, chińska,obu Ameryk, Mezopotamii,Australii i Oceanii oraz wiele, wiele innych... można przepaść na wiele godzin w magicznym świecie.Książka jest poza tym przepięknie wydana.Ilustracje stanowią rozmaite dzieła sztuki z całego świata.
Czysta przyjemność z lektury:)

Catharina | 2011-03-18
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2011

Dostałam ją w prezencie i muszę przyznać, że jest to prezent najlepszy jaki można podarować. Na ponad pięciuset stronach o formacie większym od A4 znajdziemy mity i podania z całego świata dodatkowo ozdobione barwnymi ilustracjami (obrazami, rysunkami). Na pierwszych kilku stronach zamieszczono informacje o autorach i dość obszerny wstep wyjaśniający, czym jest mitologia. Muszę przyznać, że około połowy ksiażki zajmuje mitologia Greków i Rzymian, jednak bez kolorowania i upraszania - można znaleźć kilka ciekawostek, których nie ma w szkolnych opracowaniach ;) Szczerze ją polecam wszystkim, którzy interesują się dawnymi wierzeniami lub po prostu lubią mieć u siebie w biblioteczce dobrze opracowaną i pięknie wydaną książkę.

toukie | 2014-06-15

Wspaniały zbiór mitologii z różnych zakątków świata w jednym grubym tomisku. Przepiękne ilustracje, masa ciekawostek. Ogromnie spodobał mi się również koncept z drzewami genealogicznymi. Wszystkim ogromnie polecam :)

Ignis | 2016-04-13
wjolka | 2015-07-14