Historia Irlandii Północnej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
irlandia, irlandia północna,
historyczna

Książka prezentuje dzieje Irlandii Północnej i jej mieszkańców od czasów najdawniejszych, aż do chwili obecnej. Przedstawia, czym tak naprawdę jest Irlandzka Armia Republikańska i dlaczego doszło do jej powstania.

źródło opisu: http://www.marszalek.com.pl

źródło okładki: http://www.marszalek.com.pl/

Rautha | 2014-07-13
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2014 rok

Jak na pozycję "historyczną" od razu rzuca się w oczy zbyt emocjonalne podejście autorki do tematu. Mało tu obiektywizmu ale też sporo interesujących faktów, które trudno znaleźć w innych publikacjach, traktujących ogólnie o dziejach Irlandii. Książka ta okazała się być jednak nieocenioną pomocą w pisaniu mojej pracy dyplomowej. Jest to jedyna pozycja na polskim rynku w całości poświęcona historii Irlandii Północnej, a że mówi głównie o wydarzeniach XX wieku... no cóż, Irlandia Północna w końcu powstała w XX wieku. Na duży plus zasługuje też aktualność problematyki podjętej przez autorkę, która niezwykle szczegółowo przedstawia przebieg konfliktu The Troubles oraz północnoirlandzki proces pokojowy, trwający do dzisiaj.

Pewną ciekawostką jest to, że "Historia Irlandii Północnej" jest rozwinięciem pracy magisterskiej pani Piórko, którą można znaleźć w Internecie.

Calmin | 2013-06-21
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 2013 rok

Książkę tę dobrze się czyta. Autorka skupia się głównie na wydarzeniach XX-wiecznych a wcześniejszych pisząc bardzo skrótowo. Jest pasjonatką a nie historykiem co natychmiast rzuca się w oczy. Książka pod względem naukowym raczej słaba, razi zwłaszcza niewielka ilość przypisów.

Sido | 2012-08-28
książek: 1958