Rzesza wielkomorawska i kraj Wiślan

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kronika Słowian". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Libron
historia, Wiślanie
historyczna

...Powróćmy do Słowian. Oto na przykład taki Samon, twórca pierwszego państwa słowiańskiego, zwycięzca Franków pod Wogastisburgiem, o którym Fredegar pisał: miał 12 żon z rodu Winidów, z których miał 22 synów i 15 córek. Polański Mieszko I tylko nieznacznie ustępował Samonowi. Gall Anonim wspominał: Mieszko, objąwszy księstwo, zaczął dawać dowody umysłu i sił cielesnych i coraz częściej napastować ludy dookoła. Dotychczas jednak w takich pogrążony był błędach pogaństwa, że wedle swego zwyczaju siedmiu żon zażywał Dobrawa była ósma. Liczba synów i posiadanie wielu żon oraz nałożnic świadczyło o znaczeniu władcy stojącego na czele wczesnofeudalnego państwa. W Bawarii i na Morawach tolerował takie zwyczaje kler niemiecki. Nie tolerował ich natomiast arcybiskup morawski Metody, który pragnął, by chrześcijański władca nad Dyją i Morawą pracował nad tworzeniem państwa Bożego.

Karma | 2017-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2017

Bardzo wymagająca książka, ale też zawierająca dużo istotnych informacji zebranych do kupy, myślę, że mało jest książek, które traktują o Wielkich Morawach, Samonie, Wiślanach, tak dokładnie jak ta. Napisana w bardzo naukowym tonie, w pierwszej chwili nie da się wytrzymać natłoku nazw własnych, dat i wydarzeń, szczególnie, że istnieje dużo odniesień geograficznych. Chrzanowski jako specjalista od Słowian i Wikingów mocno wierzy w wiedzę wyjściową czytelnika i niektóre informacje przekazuje w bardzo lakoniczny sposób, które warto sobie wynotować lub rozszerzyć we własnym zakresie. Mimo podzielenia wszystkiego na rozdziały, niektóre kwestie są poruszane tylko między wierszami, przez co mimo niewielkiej ilości tekstu czyta się go tak wolno a zawiera tak wiele faktów. Dobra lektura dla studentów i osób, które pragną posiąść bardzo dokładną wiedzę o wczesnym średniowieczu, jednak polecam czytać z zeszycikiem i wszystko sobie metodycznie reorganizować.

PabloS Szewczyk | 2016-02-06
rybka | 2016-01-07