historyczna

Zmęczeni, ociekający potem, kończyliśmy kopać dół w piwnicy częściowo zburzonego domu przy Franciszkańskiej 8, by przygotować sobie kryjówkę, która miała łączyć się z kanałem. Była całą naszą nadzieją. [...] Dzikie wrzaski: Alle raus! wstrząsnęły nagle wszystkimi, którzy stali na podwórzu. To Niemcy. Przerażone dzieci zaczęły płakać i tulić się do swoich matek.

Już od samego początku tej książki bardzo zżyłam się z bohaterami. Stali mi się bliscy, jak jacyś bracia albo najlepsi przyjaciele. I wypłakując po cichu wiele łez przeżywałam z nimi wszystkie te straszne chwile, których musieli doświadczyć.

Ta książka nie jest powieścią. Jest świadectwem dotykającym duszy czytelnika.
Przypomina nie tylko o tym, co działo się w obozach, ale również o ogromnej odwadze Żydów, którzy brali udział w powstaniu warszawskim w 1944 r. Ta książka porusza do głębi. Porusza w niej nie tylko to, co przerażające i straszne. Ale również to, co naprawdę piękne. Autor ujął to w słowa: "... na samym dnie naszego cierpienia objawiło się coś najbardziej ludzkiego, co nam pozwoliło walczyć, być dzielnymi, wytrwać...". Ci Żydzi ujęli mnie swoją dobrocią, ogromną przyjaźnią, braterstwem. Tym, że chociaż sami przez tyle lat doznawali tylu krzywd i najbardziej bestialskiej okrutności, na codzień oglądali niezliczone mordy i śmierć, to jednak nie zatracili w sobie...

robert | 2014-04-26

Prawdziwa opowieść (wspominania) o przetrwaniu, o codziennej walce z głodem, ciemnością i ciągłym strachu przed wykryciem. Grupa żydów (siedem osób) buduje schron pod podłogą kamienicy który jest połączony z kanałami. Historia podobna do ekranizowanej powieści "W ciemności". Po powstaniu grupa żydów (jest też ksiądz katolicki) ukrywa się, aż do chwili wyzwolenia przez wojska sowieckie. Książka jest ciekawa, kolejna gdzie przedstawione są ludzkie charaktery (prawdziwych ludzi) w najtrudniejszym momentach życia. Kto czytał "Pianistę" lub "W kanałach Lwowa" ten na pewno się nie zawiedzie. Polecam.

Sanny | 2015-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2015

Podsumuję tę książkę cytatem z niej: "Nie jest to dzieło sztuki ani też powieść, ani zbeletryzowane wspomnienie. To jest świadectwo. Wszystko, co tu opowiadam, jest autentyczne, prawdziwe, nic nie jest ubarwione ani wymyślone. Wszystkie wydarzenia, zarówno te, które miały miejsce w obozie czy w czasie powstania, jak i te, które wydarzyły się w bunkrze, są ukazane w formie nie tylko niezbyt drastycznej, ale wręcz powściągliwej." Uważam, że autor najlepiej podsumował swoją książkę, jak dla mnie nic dodać, nic ująć.

miranka | 2016-11-26
pasjonatka | 2016-08-03