Celtowie, mitologia

Miałam wrażenie, że czytam notatki studenta do egzaminu. Zdania niespójne. Jakieś takie hasła, które mają w mojej głowie wywołać całą treść. Ta pozycja jest dla kogoś, kto już zna celtycką mitologię i chce ją sobie jedynie odświeżyć. Ja natomiast dopiero tą pozycją chciałam rozpocząć poznawanie tejże mitologii. I nie był to dobry pomysł. Jeden wielki chaos.

Ervisha | 2014-06-21
Przeczytana: 2012 rok

Kolejna książka z cyklu "Starożytne Cywilizacje". Podobnie jak poprzednie ta również została napisana lekkim i przejrzystym językiem a do tego i ładnie zilustrowana. Nie jest to może propozycja która zawiera pełną wiedzę o Celtach, tylko coś w rodzaju notatek, przewodnika, ale wciąga i czyta się ją z zainteresowaniem.

Marysieńka | 2011-09-18
Przeczytana: 2008 rok

Po tę mitologię sięgnęłam zachęcona lekturą "Trylogii kregu" Nory Roberts. Tak, jak pozostałe z cyklu, napisana jest zwięźle, w sposób uporządkowany i przybliza nam kulturę i wierzenia Celtów, ludu, którego najwcześniejsze ślady pochodzą z terenów południowych Niemiec a skąd to rozprzestrzeniła się we wszystkich kierunkach Europy, docierając zarówno do Francji i Hiszpanii, na Wyspy Brytyjskie i do Irlandii a także na tereny polskie. Mitologia ta jest jak inne bogato ilustrowana. Polecam.

Jacek | 2013-01-15
Na półkach: Mam, Przeczytane, Religia
Przeczytana: styczeń 2013

Bardzo jednostronne ujęcie tematu. Oczywiście wymogi i wielkość poszczególnych części serii Mitologie świata mają wpływ na zawartość i dość powierzchowne przedstawienie tematyki, ale tu wyraźnie widać liczne niedoróbki. Bo jak potraktować informacje o zasięgu świata Celtów na całą prawie Europę, a potem czytać tylko o wierzeniach tej grupy, która osiedliła się na Wyspach Brytyjskich? Nawet jeśli pominąć Bałkany, Europę Środkową, czy ziemie imperium rzymskiego, to i tak pozostaje jeszcze dzisiejsza Francja, czyli Galia, a przede wszystkim Bretania, w której kultu celtyckie zachowały się bardzo długo (patrz James Frazer, "Złota gałąź"). Dlatego trudno mi jest ocenić pozytywnie ten tom serii, bo mimo wszystko inne nie powodują aż takiego niedosytu.

Kasia | 2011-06-18

Ciekawa, chociaż jak dla mnie nieco nazbyt ogólnikowa, ale w końcu czego więcej można oczekiwać po takiej serii?

Magda | 2014-08-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Pozycja nie jest bardzo szczegółowa. Jednak daje ogólny obraz wierzeń celtyckich i zachęca do głębszego zainteresowania się tematem.

Varken | 2015-05-10

Na początek dobra, lecz najlepszym źródłem będzie pozycja Gąssowskiego.

pannaBiedronka | 2011-08-08

Ciężko się czyta

| 2012-03-13

Dosyć ogólnikowa książka, ale bardzo dobra na początek przygody z Celtami. Informacje przedstawione są w sposób czytelny i ciekawy, opatrzone ładnymi ilustracjami i zdjęciami. Polecam.

krasnylud | 2015-06-20

Mało wiedzy i średnio ciekawie, ale trochę o mitologii celtyckiej można się z tego dowiedzieć.