Morze nieszczęść

Tłumaczenie: Anna Brzezińska
Cykl: Komisarz Brunetti (tom 10)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
A sea of troubles

Mieszkańców Pellestriny – wąskiej, piaszczystej mierzei odgradzającej wenecką lagunę od Adriatyku – wyrywa nad ranem ze snu huk potężnej eksplozji na jednym z kutrów do połowu małży. Na oczach miejscowych rybaków łódź tonie. Poszukiwania jej właścicieli, Giulia Bottina i jego syna Marca, nie przynoszą rezultatu. Wkrótce nurkowie ze straży pożarnej wydobywają z kabiny zmasakrowane ciała obu mężczyzn – nie ulega wątpliwości, że zostali zamordowani.

Komisarz Guido Brunetti, któremu powierzono śledztwo w tej sprawie, napotyka wśród mieszkańców Pellestriny swoistą zmowę milczenia, wyczuwa jednak, że Giulio Bottin, człowiek konfliktowy i porywczy, był tu powszechnie nielubiany. Signorina Elettra, sekretarka komendanta Patty, chcąc pomóc Brunettiemu, włącza się aktywnie do śledztwa. Wykorzystuje sprzyjającą okoliczność, że na Pellestrinie mieszka jej kuzynka, i wybiera się tam na krótki urlop, aby na własną rękę rozpoznać sytuację. Ta szlachetna misja narazi ją na ogromne niebezpieczeństwo.

źródło opisu: [Noir sur Blanc, 2007]

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

ziellona | 2015-05-18

Od tej książki rozpoczęła się moja przygoda z kryminałami Donny Leon. Książka mnie zauroczyła, głównie ze względu na przedstawienie życia społeczno-kulturowego w Wenecji. Autorka nie tylko opisuje życie weneckich wyższych sfer, ale również grup społecznych, ze wszystkich warstw. Oraz mniejszości narodowych, kulturowych czy społecznych.
Dla mnie jest to fascynująca lektura. Nie tylko jeśli chodzi o tą konkretną pozycję, ale całość twórczości Donny Leon. Od tej książki się zaczęło. Zauroczyła mnie - w efekcie nie jestem w stanie ocenić tej książki obiektywnie.

jula | 2016-12-02
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Jak Na Brunettiego to bardzo słaba pozycja. Najpierw się przez ponad pół książki nic nie dzieje, a potem dzieje się szybko, nagle i dramatycznie, ale i tak zostaje się z uczuciem niedosytu, niewyjaśnienia wszystkiego. Elettra miała być główną atrakcją tej części, ale w sumie to znikła. Liczyłam na coś więcej.

St0kr0tka | 2011-07-12
Przeczytana: 09 lipca 2011

Kryminał. Bardzo dobrze się czyta. Wenecja, a raczej okolice Wenecji takie, jakich nie znamy. Piękny portret mieszkańców Pellestriny i Zatoki Weneckiej.

jamczyk | 2016-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2016

Wyspa Laguny Weneckiej i komisarz Brunetti topiący się w morzu nieszczęść.

scarbossa | 2012-10-02
Przeczytana: 30 września 2012

No wiedziałam, że trzeba zacząć inaczej wykorzystywać Elettrę :). Dobrze się czytało, za mało Wenecji jak dla mnie.

ariel | 2016-09-02
Kaska Latak | 2016-08-24