Zamki i dwory obronne w Polsce Centralnej

Wydawnictwo: DiG
historyczna

Książka Leszka Kajzera archeologa, znawcy budownictwa i architektury obronnej i obronnorezydencjonalnej na ziemiach polskich, autora wielu publikacji z tej dziedziny, m.in. współautora i redaktora Leksykonu zamków w Polsce (2001) stanowi obszerny przewodnik po architekturze obronnej i obronnorezydencjonalnej na terenach tzw. regionu łódzkiego, obejmującego dawne ziemie łęczycką i sieradzką wraz z wieluńską. Podzielona jest na dwie części. W pierwszej Autor wprowadza w problematykę badań nad budownictwem obronnym od średniowiecza po nowożytność, przedstawia i omawia podstawowe typy budowli: zamek, dwór murowany, dwór drewniany, daje ich obraz na przestrzeni dziejów, wymienia nazwiska fundatorów i budowniczych, relacjonuje wyniki badań oraz dotychczasową literaturę. Część druga to katalog budowli obronnych i obronnorezydencjonalnych, zawierający wykaz 245 miejscowości wraz z opisem obiektów, uwzględniającym m.in. niepublikowane dotychczas wyniki badań terenowych, oraz bibliografię. Wartość opracowania podnoszą liczne ilustracje, mapy i rysunki opisywanych obiektów. Znaczna ich część została wykonana specjalnie na potrzeby książki. Praca Leszka Kajzera usatysfakcjonuje nie tylko naukowców, dbałych o rzetelność i dobór źródeł, oraz badaczyregionalistów. Warto ją polecić wszystkim interesującym się zagadnieniami architektury na ziemiach polskich oraz dzięki przystępnemu językowi wykładu miłośnikom historii, dziejów zaś Polski i szlachty polskiej w szczególności.

Brylant | 2015-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2015