Śmierć w otchłani. Nieznane epizody bitwy o Atlantyk

Wydawnictwo: Bellona
statki, alianci, wojna
historyczna

Autor opisuje losy statków alianckich (brytyjskich, norweskich, holenderskich) podczas bitwy o Atlantyk zaatakowanych przez niemieckie lub włoskie okręty podwodne oraz losy ich załóg i pasażerów (wśród których byli także Polacy) po storpedowaniu, a także sposoby i techniki działania okrętów podwodnych polujących na praktycznie bezbronne statki handlowe na otwartym morzu.

Fidel-F2 | 2016-10-03

Na początek irytuje tłumaczenie tytułu który w oryginale brzmi Death In The Doldrums. U-Cruiser Actions Off West Africa. Później też można zauważyć brak pełnego profesjonalizmu tłumacza chociaż nie jest to dramat. Co do samej treści to rzeczywiście można tu znaleźć parę ciekawych rzeczy, chociaż jak lubię taką literaturę tak tym razem czytanie szło mi z oporami - nie wiem czy za sprawą autora czy stylu tłumacza. Znalazłem tu pewną ciekawostkę. W polskiej literaturze tematu Polacy zwykle przedstawiani są jako wzór do nasladaowania w niemal każdym aspekcie a tu zupełnie odmiennie. Po zatonięciu jednego z transportowców w wodzie znalazło się bardzo internacjonalne towarzystwo - Brytyjczycy, polscy i greccy uchodźcy oraz włoscy jeńcy. Brytyjczycy przedstawiani są w samych superlatywach a Polacy i Grecy bardzo negatywnie - panikują, nie chcą współpracować, myślą tylko o sobie, odmawiają pomocy przy ratowaniu innych.

Axsiu | 2014-06-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 2013 rok

Ciekawa książka poruszająca mniej znane epizody w trakcie bitwy o Atlantyk, co nie znaczy, że mniej ciekawe. Opowiada o niemieckich okrętach podwodnych i ich przygodach - tych dobrych i złych. Pamiętajcie, że jest to dokument więc jest sporo różnych szczegółowych opisów (prędkość, uzbrojenie itd.) które mogą znużyć tych, co się tą tematyką nie interesują.
Jednak ja się interesuję więc czyta mi się całość bardzo przyjemnie. Same historyjki są bardzo ciekawe i interesujące co jest największą zaletą pozycji.
Polecam dla zainteresowanych.

ryszpak | 2014-05-08
Przeczytana: 07 maja 2014

Ciekawa książka o mało znanym epizodzie wojny podwodnej na wodach Zatoki Gwinejskiej. Przedstawione są losy m.in. podwodnych krążowników klasy IX oraz włoskich okrętów podwodnych. Wspomniany jest również udział rządu Vichy w tworzeniu obozów jenieckich na terenach Afryki, obozów porównywanych do najgorszych obozów japońskich.

Adm_Lütjens | 2015-04-29
Paweł Malinowski | 2014-02-18