Walczyłem z Kriegsmarine. Wspomnienia podwodniaka z radzieckiej floty bałtyckiej

Wydawnictwo: Bellona
historia

Wiktor Korż (1912-1993) był weteranem II wojny światowej, podwodniakiem, marynarzem radzieckiej Floty Bałtyckiej. W swojej wspomnieniowej książce opisuje najbardziej charakterystyczne momenty wojny morskiej na Bałtyku, który od zawsze był dla okrętów podwodnych jednym z najniebezpieczniejszych akwenów. Wynikało to głównie z trudności nawigacyjnych: licznych płycizn, mielizn oraz nasycenia tego teatru działań wojennych sprzętem lotnictwem, środkami blokady oraz jednostkami zwalczania okrętów podwodnych (zarówno niemieckimi jak i, do pewnego czasu, także fińskimi), utrudniającymi okrętom podwodnym uzyskanie swobody operacyjnej. Wiktor Korż w swojej książce daje świadectwo szerokiej wiedzy dotyczącej kwestii technicznych oraz znajomości realiów wojny na morzu, prowadzonej w niezmiernie ciężkich i zmiennych warunkach.

wzm | 2016-10-31
Przeczytana: listopad 2016