Kolekcjoner

Tłumaczenie: Sylwia Kurant
Wydawnictwo: Vesper
Der Sammler
kolekcjoner evelyn grill

"Czuł się wprost atakowany przez rzeczy, wystarczyło się tylko po nie schylić. Jestem zbieraczem przedmiotów, stwierdził, i w tym momencie przyszedł mu na myśl Syzyf. Tak, jest Syzyfem i jest szczęśliwy." Alfred Irgang jest kolekcjonerem. Nie zbiera jednak znaczków czy antyków, ani zawartości dziecięcych jajek z niespodzianką, lecz absolutnie wszystko co mu wpadnie w ręce: stare gazety,...

Alfred Irgang jest kolekcjonerem. Nie zbiera jednak znaczków czy antyków, ani zawartości dziecięcych jajek z niespodzianką, lecz absolutnie wszystko co mu wpadnie w ręce: stare gazety, protezy zębowe oraz wiele innych rzeczy, które nieświadomi przedstawiciele cywilizacji jednorazowego użytku po prostu wyrzucają.

Na wspólnym restauracyjnym stole, przy którym regularnie gromadzi się towarzystwo zaprzyjaźnionych naukowców i artystów. Alfred chętnie rozkłada owe skarby, co oczywiście nie spotyka się z aprobatą. Co więcej, jego przyjaciele i znajomi postanawiają sprowadzić go wreszcie do normalności, nie rezygnując z dogłębnego poznania artystycznych impulsów, które wiążą się z życiem za kulisami śmieci. Gdy wypadek przy pracy przykuwa kolekcjonera do łóżka szpitalnego, przyjaciele postanawiają go uszczęśliwić...

Bartosz Grzybowski | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Książkę Evelyn Grill nabyłem niegdyś w antykwariacie z książkami.Niestety dosyć długo zabierałem się do przeczytania tej pozycji.Podobnie jak wielu użytkowników LC, na początku nieco zraziłem się dialogami które nie były wydorebnione co wydawało się sporym utrudnieniem.

Jednak po jakimś czasie jednak postanowiłem sprawdzić historię tytułowego kolekcjonera.Sam zapis dialgów wcale nie przeszkadzał w odbiorze książki, wystarczyło tylko się przyzwyczaić do tego stylu a potem już wszystko płynie szło.

Historia zawarta w książce jest bardzo ciekawa.Poznajemy Alfreda który ma obsesje kolekcjonowania śmieci.Oprócz tego posiada również przyjaciół którzy widząc społeczny upadek próbują go uratować przed stoczeniem się na dno.

Książka ma w sobie dużo psychologi i momentów do refleksji.Bardzo spodobało mi się to że każda postać jest inna i ma różne poglądy na świat,sztukę,życie i samego Alfreda.Każda osoba uważa że to ona wie co zrobić by Alfred był szczęśliwy i normalny.

Jednak nie chcę...

xVariax | 2011-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2011

Jak twierdzi Alfred Irgang, tytułowy kolekcjoner i niedoszły profesor, zbieranie zawsze prowadzi do wiedzy. Niestety w jego przypadku zbieractwo przyjęło formę choroby, która zaczyna zagrażać nie tylko jemu ale i jego sąsiadom.

„Czuł się wprost atakowany przez rzeczy, wystarczyło się tylko po nie schylić. Jestem zbieraczem przedmiotów, stwierdził i w tym momencie przyszedł mu na myśl wspominany Syzyf, tak, jestem Syzyfem i jestem szczęśliwy. Jednak prócz podnoszenia przedmiotów z ziemi, przetrząsał kosze na śmieci, które otaczały jego drogę(...) Cieszył się z tych niezgodnych z zasadami znalezisk, brał je do rąk, obracał na wszystkie strony; a kiedy przypuszczał, co często się zdarzało, że może on sam lub ktoś z grona jego znajomych tę rzecz będzie potrzebował, pakował do torby”.*

Całe mieszkanie to jedna wielka sterta śmieci. Doszło już nawet do tego, że po kryjomu wynajmuje na mieście kilka piwnic, by tam w spokoju móc gromadzić dalsze swe zbiory. Zaniepokojeni tym faktem...

miedzystronami | 2011-01-09
Przeczytana: 27 listopada 2010

Jeśli każdy nas rozejrzałby się trochę w swoim najbliższym otoczeniu na pewno znalazł by choć jednego człowieka, który wydaje mu się dziwakiem, który swoim zachowaniem odbiega od tego, co ogólnie przyjęte jest za normę. To ludzie jakby trochę oderwani od rzeczywistości, zamknięci w swoim świecie, uciekający od realności w swoje światy, zainteresowania i potrzeby.

Takim dziwnym osobnikiem jest Alfred Irgang, bohater powieści Kolekcjoner. To postać dość specyficzna, niesamowity indywidualista i ekscentryk a jednak ujął mnie czymś… Z pozoru włóczęga, kloszard, jednak w rzeczywistości jest milionerem, dzięki odziedziczonemu po rodzicach spadkowi.
A dlaczego sprawia takie wrażenie? Powoduje to jego dziwne hobby - kolekcjonerstwo. Ale nie jest to typ: zbieracz pocztówek czy znaczków. Alfred zbiera wszystko: od gazet i książek, przez ubrania, akcesoria, bibeloty, protezy. Jego nieodłącznym atrybutem są siatki wypełnione po brzegi rzeczami, które po drodze znajduje. Wszystko to...

Karolina | 2011-02-16
Na półkach: Inne, Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2011

Moim zdaniem, książka ciekawa, jednak bardzo ciężko mi się ją czytało. Dialogi są zaznaczone jedynie nowym akapitem, przez co całość stawała się nużąca.

trafka | 2011-05-06
Przeczytana: 06 maja 2011

Napisana niekonwencjonalnie, chwilami trudno się czyta. Ciekawa i zarazem smutna historia. Dla ciekawych odmiany polecam.

domi | 2011-02-11
Na półkach: Posiadam, Teraz czytam

Strasznie trudno się czyta, dialogi nie są wyróżnione w tekście, przez co wszystko zlewa się w jedność...

Monika | 2016-08-18
MariaK | 2015-09-20