Kamerzysta

Seria: Książnica kieszonkowa
Wydawnictwo: Książnica

Kos, słynny reżyser obdarzony charyzmatyczną osobowością, zabija na planie filmowym znaną aktorkę. Wszystko rejestruje ukryta kamera Francisa, operatora, który od lat okiem obiektywu obserwuje życie przyjaciela... Powieść perfekcyjnie wyreżyserowana, stopniowo odsłaniająca kolejne elementy dramatu, do końca trzymająca czytelnika w napięciu.

Kinga | 2013-07-20
Przeczytana: 10 lipca 2013

Słynny reżyser - Kos pewnego dnia zabija na planie filmowym kobietę, którą dobrze znał. Wszystko to rejestruje kamera Francisa, który jest przyjacielem Kosa. Francis pracuje jako operator kamery.

Będzie mi ciężko ocenić tę książkę, bo tak naprawdę sama nie wiem, co o niej myślę, ale po kolei.

Kos jest znanym reżyserem, ale nam czytelnikom nie dane będzie jego bliższe poznanie. Nawet jego przyjaciel tak naprawdę niczego o nim nie wie. Życie Kosa to jednak wielka gra, ciągle nowe twarze i osobowości. To człowiek, którego nie da się scharakteryzować i odkryć.

Książka podzielona jest na części. Często przeskakujemy z jednej do drugiej. Mamy okazję zobaczyć, jak to się stało, że tych dwoje mężczyzn się poznało i zaprzyjaźniło. Są to czasy młodzieńcze. Jednak większość książki opisuje proces Kosa i to, co się stało.

Najbardziej w tej książce podobało mi się to, że jest zagadka. Mnie nie udało się domyślić, dlaczego Kos zabił aktorkę. Jednak zagadka zagadką, ale przecież książka...

gniotek | 2010-02-13

Niewiele jest książek, którym daję maksymalną ocenę. Jestem bardzo wymagającym czytelnikiem. Gdy już daję ten max, często powstrzymuję się od komentarza, ponieważ jak mi się książka bardzo, bardzo podoba to nie trzeba do niej komentarzy. W tym przypadku jest jednak inaczej.

Kamerzystę przeczytałem ładnych parę lat temu. Z ogromną chęcią wróciłbym do tej książki. Jak słowo daję pójdę jeszcze dzisiaj do biblioteki i postaram się ją gdzieś wyszukać.

Książka trzyma w napięciu, genialnie stworzona, człowiek który ją czyta po prostu chce wcielić się w którąś z ról i realizować plan podstępnego reżysera. Uważam, że każdy powinien tę książkę przeczytać! Koniecznie :)

Alaska | 2012-07-30
Na półkach: Wymienię, Posiadam, Przeczytane

"Słynny reżyser obdarzony charyzmatyczną osobowością zabija na planie filmowym znaną aktorkę, z którą był związany burzliwym romansem. Morderstwo rejestruje ukryta kamera Francisa, operatora, który od lat okiem obiektywu obserwuje życie przyjaciela. Teraz Francis może zostać oskarżony o współudział w zbrodni..."

Owym "słynnym reżyserem" jest Kos, którego nie da się opisać, gdyż nie wiadomo do końca kim on jest. Nawet Francis, jego przyjaciel, nie zna swojego wieloletniego kompana. Jego postać intryguje go, ale chwilami denerwuje, gdyż nie może rozgryźć tej ekscentrycznej osobowości. Bo Kos gra. Grał i gra całe życie. Jest doskonałym obserwatorem, aktorem i w zależności od sytuacji przywdziewa odpowiednią maskę.

Książka podzielona jest jakby na dwie części i wszystkie opowiada Francis. Pierwsza z nich to życie współczesne jemu, w którym toczy się proces Kosa, w którym on zmaga się z alkoholizmem, wiedzie życie z byłą żoną reżysera i jego córką... choć nie wiadomo do końca...

pole_minowe | 2011-12-21
Przeczytana: 19 grudnia 2011

„Zanim zabijesz, sprawdź, czy nie jesteś obserwowany” – właścicielowi ukrytej kamery grozi oskarżenie o współudział z morderstwie dokonanym przez znajomego. Recenzja przykuwająca uwagę. Niestety... Książkę porzuciłam mniej więcej przed 1/3: retrospektywna historia układów i powiązań obu Panów z ich światem filmu w tle...

eMM | 2016-11-15
Przeczytana: 2015 rok