Kamerzysta

Okładka książki Kamerzysta Bill Gaston
Okładka książki Kamerzysta
Bill Gaston Wydawnictwo: Książnica Seria: Książnica kieszonkowa literatura piękna
Książnica kieszonkowa
Książnica
2006-01-01
2004-01-01

Autor próbuje stworzyć studium osobowości Kosa, utalentowanego reżysera, który dopuszcza się zbrodni. Patrzymy na niego oczyma kamerzysty, Francisa, bo jest to zarazem historia ich trudnej przyjaźni zawiązanej jeszcze w szkole średniej. W powieści pełno jest odniesień do współczesnej kinematografii, co jest dodatkowym smaczkiem.

Zacznę od tego, że miałam dużo wolnego czasu i szczere chęci przeczytania czegoś. Dlatego też nie zniechęciłam się pierwszymi pięcioma rozdziałami i dzielnie brnęłam dalej, wierząc wydawcy, który zachwalał powieść na tylnej okładce jako "perfekcyjnie wyreżyserowaną i do końca trzymającą w napięciu". Nic z tego! Powieść to raczej analityczne "studium przypadku", podporządkowane nie tyle intrydze, pomysłowi, ile tajemniczym, nieodgadnionym drugoplanowym bohaterem (ten facio, co popełnił zbrodnię na planie filmowym) i zafascynowaniem tą postacią głównego bohatera (tu z kolei mamy operatora i pierwszego fana wspomnianej wyżej postaci). Przeczytałam prawie do połowy, uznałam, że owszem Kos jest niesamowity i chciałabym go poznać, ale czytać o nim dalej nie chcę, bo jakoś nudno, bo nic się nie dzieje... (noo, może, jak ktoś się fascynuje reżyserią, czy sztuką operatorską, to go jeszcze zainteresuje). Do tego maleńka czcionka... marudzę pewnie jak babcia, ale nie lubię wydań kieszonkowych.

Słynny reżyser - Kos pewnego dnia zabija na planie filmowym kobietę, którą dobrze znał. Wszystko to rejestruje kamera Francisa, który jest przyjacielem Kosa. Francis pracuje jako operator kamery.

Będzie mi ciężko ocenić tę książkę, bo tak naprawdę sama nie wiem, co o niej myślę, ale po kolei.

Kos jest znanym reżyserem, ale nam czytelnikom nie dane będzie jego bliższe poznanie. Nawet jego przyjaciel tak naprawdę niczego o nim nie wie. Życie Kosa to jednak wielka gra, ciągle nowe twarze i osobowości. To człowiek, którego nie da się scharakteryzować i odkryć.

Książka podzielona jest na części. Często przeskakujemy z jednej do drugiej. Mamy okazję zobaczyć, jak to się stało, że tych dwoje mężczyzn się poznało i zaprzyjaźniło. Są to czasy młodzieńcze. Jednak większość książki opisuje proces Kosa i to, co się stało.

Najbardziej w tej książce podobało mi się to, że jest zagadka. Mnie nie udało się domyślić, dlaczego Kos zabił aktorkę. Jednak zagadka zagadką, ale przecież książka potrzebuje czegoś więcej, a tutaj tego nie było. Niby byłam ciekawa rozwiązania, ale najchętniej pominęłabym 200 stron i przeczytała zakończenie. Dlaczego? Bo książka jest nudna i przez większość czasu nie dzieje się nic, co byłoby warte mojej uwagi.
Opinia została opublikowana także na moim blogu: http://kingaczyta.blogspot.com/2013/07/bill-gaston-kamerzysta.html

Kos jest znanym reżyserem, ale nam czytelnikom nie dane będzie jego bliższe...

"Słynny reżyser obdarzony charyzmatyczną osobowością zabija na planie filmowym znaną aktorkę, z którą był związany burzliwym romansem. Morderstwo rejestruje ukryta kamera Francisa, operatora, który od lat okiem obiektywu obserwuje życie przyjaciela. Teraz Francis może zostać oskarżony o współudział w zbrodni..."

Owym "słynnym reżyserem" jest Kos, którego nie da się opisać, gdyż nie wiadomo do końca kim on jest. Nawet Francis, jego przyjaciel, nie zna swojego wieloletniego kompana. Jego postać intryguje go, ale chwilami denerwuje, gdyż nie może rozgryźć tej ekscentrycznej osobowości. Bo Kos gra. Grał i gra całe życie. Jest doskonałym obserwatorem, aktorem i w zależności od sytuacji przywdziewa odpowiednią maskę.

Książka podzielona jest jakby na dwie części i wszystkie opowiada Francis. Pierwsza z nich to życie współczesne jemu, w którym toczy się proces Kosa, w którym on zmaga się z alkoholizmem, wiedzie życie z byłą żoną reżysera i jego córką... choć nie wiadomo do końca czyja to córka. Kos umiejętnie bawi się ludzkimi emocjami, wahaniami i niewiedzą. Poznajemy go jako nastolatka, kiedy Francis cofa się myślą i wspomina młodzieńcze czasy. Dowiadujemy się jak rozwinęła się ich wzajemna przyjaźń. Chociaż to dziwna przyjaźń, jednak ta relacja jest tak nazwana przez samego kamerzystę. Każdy rozdział poprzedza krótki cytat, który go jakby podsumowuje. Po każdym jednym przeczytanym fragmencie wracałam do tego cytatu i w pełni pasował.

Kupiłam tę książkę z uwagi na opinie czytelników, którzy zachwalali "Kamerzystę" ze względu na tajemnicę, niespodziewane zwroty akcji, itp. Owszem, tajemnica była. Nie wiadomo dlaczego Kos zabił aktorkę. Ale nie wystarczyło mi to. Lektura mnie męczyła i w rezultacie czytałam ją dość długo. Nie potrafiła mnie wciągnąć. Może dlatego, że oczekiwałam czegoś innego, lżejszego na tamten moment. Nie było suspensu i jakoś to takie flegmatyczne było. Niektóre informacje na temat kręcenia filmu, operowania kamerą , reżyserii były interesujące, jednak wtedy książka nabierała formalnego stylu i znów gorzej się czytało. Sam Kos czasami tak mnie denerwował! No bo nie wiadomo co to w ogóle za gościu, co ma w głowie, itp. Myślę, że facetom oraz tym czytelnikom, którzy lubią skomplikowane postacie się spodoba;)

Owym "słynnym reżyserem" jest Kos, którego nie da się...

„Zanim zabijesz, sprawdź, czy nie jesteś obserwowany” – właścicielowi ukrytej kamery grozi oskarżenie o współudział z morderstwie dokonanym przez znajomego. Recenzja przykuwająca uwagę. Niestety... Książkę porzuciłam mniej więcej przed 1/3: retrospektywna historia układów i powiązań obu Panów z ich światem filmu w tle...

Niewiele jest książek, którym daję maksymalną ocenę. Jestem bardzo wymagającym czytelnikiem. Gdy już daję ten max, często powstrzymuję się od komentarza, ponieważ jak mi się książka bardzo, bardzo podoba to nie trzeba do niej komentarzy. W tym przypadku jest jednak inaczej.

Kamerzystę przeczytałem ładnych parę lat temu. Z ogromną chęcią wróciłbym do tej książki. Jak słowo daję pójdę jeszcze dzisiaj do biblioteki i postaram się ją gdzieś wyszukać.

Książka trzyma w napięciu, genialnie stworzona, człowiek który ją czyta po prostu chce wcielić się w którąś z ról i realizować plan podstępnego reżysera. Uważam, że każdy powinien tę książkę przeczytać! Koniecznie :)

• ■ Dane tech.: Format pocket
  • ROK 2012